Cizinců v řadách IS přibývá, 30 % z nich se vrátí domů. „To znamená velké bezpečnostní riziko,“ varuje politolog

Nejméně 27 tisíc lidí přišlo z různých částí světa do Sýrie a Iráků bojovat za Islámský stát – počet zahraničních bojovníků se tak za poslední rok zdvojnásobil. Podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Tomáše Kaválka je Islámský stát velice úspěšný, daří se mu odolávat koalici států, což přitahuje potencionální rekruty. „Vidí v tom vizi budování vysněného chalífátu, ale také zisk,“ vysvětluje.

Islámský stát podle něj disponuje 30 až 50 tisíci bojovníky, nelze ale zapomínat na administrativní pracovníky a byrokraty. „Lidí, kteří pracují pro Islámský stát, ať už jako bojovníci nebo civilní byrokrati a experti, může být řekněme 100 až 200 tisíc,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovu.

  • Rozhovor s politologem z Masarykovy univerzity v Brně Tomášem Kaválkem a expertem na Blízký východ Tomášem Kaválkem o tom, proč lidé z Evropy odcházejí bojovat za Islámský stát, a také o tom, jak tato organizace získává finance. Moderuje Helena Šulcová.
    " style="">
    Rozhovor s politologem z Masarykovy univerzity v Brně Tomášem Kaválkem a expertem na Blízký východ Tomášem Kaválkem o tom, proč lidé z Evropy odcházejí bojovat za Islámský stát, a také o tom, jak tato organizace získává finance. Moderuje Helena Šulcová.
    " style="">
    Rozhovor s politologem z Masarykovy univerzity v Brně Tomášem Kaválkem a expertem na Blízký východ Tomášem Kaválkem o tom, proč lidé z Evropy odcházejí bojovat za Islámský stát, a také o tom, jak tato organizace získává finance. Moderuje Helena Šulcová.
0:00
/
20:33

A jak IS získává bojovníky ze zahraničí? Jde o velmi propracovanou internetovou propagandu – pokud se dnes člověk chce radikalizovat, tak má mnoho možností. „V zemích západní Evropy je mnoho radikálních mešit s imámy, kteří se mohou podílet na indoktrinaci nebo předávání materiálů,“ upozorňuje.

Čtěte také

Právě takové materiály jsou nejdůležitější pro vytvoření prvotního zájmu rekruta, který následně musí nelézt nějakou komunitu. Západoevropanů bojujících za Islámský stát je údajně 5 tisíc, co podle něj není překvapivé. „Státy jako Velká Británie, Německo, Francie jsou státy liberální s velkou muslimskou menšinou,“ nastiňuje.

Až 30 procent cizinců se pak vrací z bojů v Sýrii nebo Iráků zpět do svých zemí. To podle něj znamená velké bezpečnostní riziko, mnohem větší, než hysterie s uprchlíky, protože lidé, kteří se vrátí s tím, že provedou teroristický útok, znají dobře prostředí. „Čím více se jich vrací, tím více zdrojů musí být investováno do toho, aby je bezpečnostní složky monitorovaly,“ podotýká.

Islámský stát získává finance vybíráním daní

Tomáš Kaválek

Oproti ostatním teroristickým organizací Islámský stát není závislý na zahraničních zdrojích, ale financuje se sám – má zdroje z ropy, druhým zdrojem financí je populace. „IS si dal velkou práci, aby vytvořil fungující administrativní systém, vybírá daně,“ popisuje.

Jak ale porazit Islámský stát? „První dobrý krok by bylo, aby všichni, co deklarují, že proti IS bojují, tak aby dělali, co tvrdí,“ upozorňuje. Například Rusko podle něj více energie věnuje tomu, aby bombardovalo rebely. „Pro Rusko je prioritou udržet režim Bašara Asada,“ dodává.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , prh