Církevní restituce před druhým čtením

2. červen 2012
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Atmosféra kolem církevních restitucí se v mezičase mezi prvním a druhým čtením nijak neuklidnila, pořád zůstává zjitřená. Návrh zákona se zprvu zdál solidně dojednaný a podložený kompromisy. Nicméně - důsledky debaty, kterou norma projde příští týden ve sněmovně, se dají v tuto chvíli jen obtížně odhadnout.

Do druhého čtení jde - řečeno s premiérem - "vládně a koaličně dohodnutý kompromis", a nutno dodat také kompromis dojednaný i s církvemi. Jeden z jejich vrcholných představitelů, šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml, očekává, že druhé čtení každopádně nebude žádná selanka:

Joel Ruml: „To bude opravdu velká snaha různé pozměňovací návrhy do toho vmontovat.Ten zákon má ovšem jednu podmínku, že je přijatelný v takové podobě, nebo v téměř takové podobě, v jaké byl dohodnutý. Jakmile se to tzv. rozvrtá různými dobře míněnými radami a návrhy, anebo i populistickými radami a návrhy, tak opravdu už to nedá nikdo dohromady.“

Církevní restituce-mýty a skutečnost v Senátě, Joel Ruml, předseda Ekumenické rady církví ČR

Pozměňovacích návrhů asi bude požehnaně, ale některé změny, o nichž se mluví, by už náležely do kategorie změn zásadních. Například volání Věcí veřejných a opozice po vyškrtnutí 59 miliard finančního vyrovnání. Je možné o něco takového usilovat, aniž by byly církve znovu pozvány k jednacímu stolu?

Joel Ruml: „Já doufám, že bez církví se něco takového řešit a rozhodovat nebude. A potom samozřejmě záleží na tom, jakou podobu by měl mít ten návrh nového řešení. Ale doufám, že bez církví se to nebude řešit, že to nebude forma nějakého diktátu ze strany vlády a parlamentu.“

Kardinál Dominik Duka je toho názoru, že zdaleka nejde jen o restituce jako takové, ale že je tady výrazně přítomen ještě jeden aspekt:

Církevní restituce-mýty a skutečnost v Senátě, Dominik Duka

Dominik Duka: „Tady jde fakticky o to, zda budeme moci nepochybovat - v současné době mnozí pochybují - zda jsme skutečně právním státem a zda demokracie je demokracií pro každého beze zbytku.“

Jestli budou fungovat parlamentní počty a předpoklady tak, jak se jeví dnes, koalice normu protlačí. Nicméně i tak se ptám Dominika Duky, jak by se zachoval, kdyby návrh neprošel:

Dominik Duka: „No, víte, já mám na to jako trošičku svůj názor. Ano, principielně, nebudete-li se hlásit do určité doby o svůj majetek, tak ho ztrácíte. Čili my se principielně musíme přihlásit. Ale já jsem také řekl, že kdybych se měl soudit - to by znamenalo, že zákon by vůbec neprošel a řekli by nám: jednejte tedy podle rozhodnutí Ústavního soudu - tak jestliže bych se měl soudit s majiteli rodinných domků v Praze Braníku nebo ve Vysočanech, tak odejdu do emigrace. A to říkám znovu. Ale neznamená to, že musím jít do emigrace - no nebudu se soudit! Víte, ono je to tak trošku, jak bych řekl, vyostřené vyjádření k tomu, protože chci říci: poslanci všech stran, uvědomte si, že je to řešení, které je jedině nejpřijatelnější, nejschůdnější a kompromisně nejvýhodnější pro všechny.“

No a další dějství - na 40. schůzi Poslanecké sněmovny…

autor: ehů
Spustit audio