Číňanka prodává svůj čas

Mladá Číňanka se rozhodla řešit dopad ekonomické krize zcela neobvyklým způsobem. Začala po internetu prodávat svůj čas. A nabídky, hlavně od mužů očekávajících i něco víc, se jen hrnou. Jakékoli sexuální služby ale dívka odmítá.

„Nejprve bych chtěla vysvětlit, že jde o určité nedorozumění. Nechci prodávat jen nějaký časový úsek, ale celý svůj zbývající život,“ říká hned na úvod 26letá Čchen Siao. Pohledná mladá dívka s tváří jako panenka. Na první pohled zaujme i nápadným oblečením, i když nenosí žádné luxusní značky. Na hlavě čepici, kterou prý málokdy sundá. Člověka by ani nenapadlo, že má proti sobě mladou ženu, kterou, aspoň podle jejích slov, omrzel život.

Všechno prý začalo na konci loňského roku, kdy se jí zhroutily všechny sny. Když totiž přišla do Pekingu, měla velké plány. Otevřela si obchod s oblečením a zejména díky blížící se olympiádě čekala, že se u ní dveře netrhnou. Turistů nakonec vzhledem k restriktivní politice čínské vlády přijelo mnohem méně, než se předpokládalo. Ona sama se pak ocitla v nemilosti úřadů, které jí neustále působily těžkosti.

Navíc její rodiště i místo, kde vyrůstala, zasáhly přírodní katastrofy, ztratila víru v budoucnost a začala nahlas říkat, že život už pro ni nemá žádný smysl: „Pocházím z provincie Chu-nan, kterou na začátku roku 2008 těžce postihly mrazy a sněhové bouře. Na jaře pak silné zemětřesení zničilo velkou část S'-čuanu, kde jsem také žila. Jak víte, tehdy zahynuly desetitisíce lidí. A to vše se na mně pochopitelně negativně podepsalo,“ vysvětluje.

A když nakonec v listopadu musela zavřít i svůj obchod, deprese ji zcela ovládly a Čchen Siao se rozhodla k neobvyklému kroku: „5. prosince 2008 jsem napsala článek na nejznámější čínský web, kde jsem popsala svůj vnitřní stav. Jak mi bylo, co všechno jsem zkusila a musela pohřbít. A nabídla jsem, že odteďka mohou jiní převzít odpovědnost za můj další osud. O deset dní později jsem pak oficiálně začala prodávat svůj čas,“ svěřuje se.

A jakoby na omluvu dodává, že život je přeci hrozně těžký a než se člověk dožije sta let, čeká ho spousta těžkostí. I proto chce, aby její zbývající dny organizoval někdo jiný. A také za to platil: "Za osm minut času stráveného se mnou požaduji 8 jüanů, dvacet za hodinu a dvě stě jüanů za den. Pracuji vždy v pondělí, středu, pátek a v neděli, ostatní dny odpočívám.“

V přepočtu si tedy za 10 minut vydělá 25 korun, za hodinu šedesát a za den 600. Za měsíc už takhle získala přes 18 tisíc korun, což několikanásobně převyšuje mzdu průměrného Číňana. Nejlepší z tohoto pohledu prý byl Silvestr, kdy jí jeden muž zaplatil desetinásobek stanovené částky.

Na nezájem si tedy nemůže stěžovat, často ale musí odříkat nabídku k sexu, nebo aby se rovnou stala něčí milenkou. Neznámý ctitel po ní dokonce chtěl, aby mu porodila dítě, a byl ochoten jí zaplatit celou částku za deset měsíců. Namítám, že se na jednu stranu ani nemůže divit, v každém případě je, jak říká, na takovouto situaci dobře připravena:

„Málokdy odmítnu nabídku s někým se setkat a nechat si za to zaplatit, ale samozřejmě mám svá pravidla a druhá strana je musí respektovat. Nejprve chci, aby prokázal svou totožnost. Na schůzku také se mnou chodí mí přátelé, kteří si dotyčného vyfotí nebo natočí. Jednou po mně nejmenovaný pán požadoval celkem nechutné sexuální praktiky, zveřejnila jsem proto jeho identitu i telefon na internetu. Po týdnu volal a prosil, abych lavinu odsuzujících mailů a telefonátů nějak zastavila.“

Na druhou stranu ale Čchen Siao, která ve volném čase fotí, hlavně lidi, a věnuje se svému psovi, nevylučuje, že by se do některého ze zákazníků mohla i zamilovat, zatím se však nikdo takový nenašel. „Teď takovouto možnost odmítám. A nabídky k vážnějšímu vztahu odmítám. Ale kdo ví, co přijde. Třeba se mi ozval jeden Kanaďan a pozval mne na rande. Odpověděla jsem, že přijdu, ale musí zaplatit. Pokud však z toho vznikne něco víc, to nedokážu říct. Jisté je jen jedno, každý si může koupit můj čas, to další nechávám na osudu,“ říká s úsměvem Čchen Siao. Okamžitě ale podotkne, že to nedělá jen pro peníze.

Její měsíční náklady v Pekingu činí 3 tisíce juanů, proto si ještě přivydělává jako designérka. Ostatně před šesti lety vystudovala právě Módní institut v Pekingu. O tom, co nyní dělá, ví jen několik jejích přátel. Rodiče ne. Jsou sice prý dost otevření a moderní, ale i když s nimi nežije téměř osm let, zřejmě by se jim to nelíbilo.

Neunikla však pozornosti úřadů. A tak jí předevčírem přišla od správce webových stránek výzva, aby svou pracovní nabídku více konkretizovala, jinak jí nelze dále po internetu šířit: „Zkusím tedy své 'produkty' podrobněji popsat. Uvidíme,“ dodává na závěr 26letá Čchen Siao.

Robert Mikoláš, Český rozhlas, Peking

autor: mir
Spustit audio