Chcete napsat dopis Ježíškovi? Zamiřte na vánoční trh do německého Bautzenu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Bautzenu si užijete pravou vánoční atmosféru

Město věží, město hořčice, město plné historie. To je německý Bautzen, česky Budyšín. Tohle menší městečko leží jen pár desítek kilometrů od českých hranic, z Liberce je to  něco přes hodinu cesty autem. A určitě stojí za to ji absolvovat. Ať už kvůli bratwurstu, tradičním dřevěným betlémům, stromu posetému hvězdami nebo možnosti napsat dopis samotnému Ježíškovi.

Budyšínské adventní trhy mají dlouhou tradici. A jak připomíná pracovník místního informačního centra, konat se začaly díky Čechům. Respektive díky českému králi. 

„Byl to Václav IV., kdo v roce 1384 dal našemu městu tržní právo. Letošní ročník adventních trhů tak je už 636. v pořadí,“ počítá.

Tradiční v Bautzenu ale nejsou jen trhy, ale například i věže, hořčice nebo betlémy. 

Dopis Ježíškovi

Adventní trh voní svařeným vínem, punčem i masem – dominuje pochopitelně vůně bratwurstu. U stánků si ale kromě jídla můžete koupit třeba i dřevěné hračky. Jak jinak než tradiční. A kupodivu i české. V Německu jsou totiž velmi oblíbené české postavičky Spejbla a Hurvínka, nechybí ani krteček nebo včelka Mája.

V Bautzenu můžete napsat dopis Ježíškovi neboli Weihnachtsmannovi

„Rozhodly jsme se jet do Bautzenu, protože už jsme viděly trhy v jiných městech. Moc se nám tu líbí, je tu příjemná atmosféra a dalo se dobře zaparkovat. Dcera navíc poslala dopis Ježíškovi,“ pochvalují si trhy Češky, které přijely načerpat vánoční náladu.

„Dopis Ježíškovi“ tu můžete vhodit přímo do žluté schránky s nápisem Weihnachtsmann. Věřme, že tenhle vousatý pán ochotně plní přání nejen německým, ale i českých dětem. 

Spustit audio

Odebírat podcast

Související