Český vynálezce samonafukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy. Společnost Goodyear si přivlastnila jeho nápad
Peníze musí Františku Hrabalovi zaplatit společnost Goodyear Tire & Rubber. Podle amerického soudu si světoznámý výrobce pneumatik Hrabalův nápad přivlastnil se zlým úmyslem. Částku dostane český vynálezce jako odškodnění, nikoli za samotný nápad.
František Hrabal jednoho z největších výrobců pneumatik na světě v roce 2009 navštívil, aby zjistil, jestli by s ním jeho firma mohla spolupracovat a nápady zavést do výroby. Při té příležitosti podepsali smlouvu o mlčenlivosti. Právě ta může sloužit jako důkaz, že myšlenky původně patřily Hrabalovi.
Čtěte také
„Pokud má pan Hrabal v ruce takovouhle smlouvu a je schopen doložit, že jim toto řešení prozradil, ukázal a řekl, ale pod smlouvou o utajení, tak to samozřejmě hovoří v neprospěch té společnosti,“ vysvětluje Jana Engelová Pavková z Úřadu průmyslového vlastnictví.
Zlý úmysl
Podle smlouvy o mlčenlivosti mohl americký výrobce využít získané poznatky jen v případě, že by uzavřel s českou společností partnerství. To se ale nikdy nestalo.
A čím svůj verdikt odůvodnil americký soud? Devítičlenná porota konstatovala, že podnik jednal se zlým úmyslem. Goodyear argumentoval tím, že Hrabalovy nápady a konkrétní postupy už byly zveřejněné třeba v přihláškách patentů, veřejných prohlášeních nebo prezentacích.
Vzhledem k výši částky, kterou musí americký výrobce zaplatit, musel být ale podle Michala Havlíka z advokátní a patentové kanceláře nárok českého vynálezce zjevný.
„Náhrada škody přesahuje výši prokázané škody z důvodu, že soud dojde k názoru, že došlo k flagrantnímu porušení práva, k nepoctivému jednání. A je typická pro soudní spory, kde je malý subjekt vůči velké korporaci,“ objasňuje Havlík.
Na základě Hrabalových nápadů získal americký výrobce i dva patenty. Hrabalova společnost Coda Developments ještě proto soud žádá, aby k nim bylo přiřazeno právě jméno Františka Hrabala. A chce taky vydání příkazu, který by společnosti Goodyear zakázal přisvojené informace používat.
Související
-
Zaměřujeme se na záchranu života, říká vynálezce speciálního náramku
Rozhovor se studentem Vysokého učení technického v Brně Svätoplukem Blažejem o náramku, který dokáže zachránit život.
-
Jen 3 % vynálezů se uplatní v praxi, tvrdí Jan Procházka, který vyvinul revoluční baterii
Vynálezci Janu Procházkovi prý říkají Edison z Letňan. On sám uznává, že se postupně stává hybridem mezi vědcem a obchodníkem. A zatímco ve vědě jsou zákonitosti da...
-
Další vyhraný soud pro bývalou zdravotní sestru Marešovou. Prima jí musí zaplatit 600 tisíc korun
Po Primě požadovala Věra Marešová 6,7 milionu korun. Soudy už jí dříve přiznaly odškodné od státu a od dalších médií.