Jen 3 % vynálezů se uplatní v praxi, tvrdí Jan Procházka, který vyvinul revoluční baterii
Vynálezci Janu Procházkovi prý říkají Edison z Letňan. On sám uznává, že se postupně stává hybridem mezi vědcem a obchodníkem. A zatímco ve vědě jsou zákonitosti dané, v obchodní oblasti je to o trochu složitější.
„Ve vědě buď věci fungují, nebo ne,“ konstatuje Jan Procházka v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou a připomíná, že jen 3 % patentů se uplatní v praxi. Jenže Jan Procházka se nebojí a podstupuje rizika. Naučil se tomu ve Spojených státech, kam odešel v 80. letech. „Když měl člověk touhu po svobodě, nemohl tu fungovat,“ soudí dnes.
Tehdy neuměl anglicky a v konkurenci dalších migrantů bylo těžké uspět. „Tak jsem to vyřešil po svém,“ vzpomíná. Dny trávil v laboratoři a v noci jezdil taxíkem. Snažil se prorazit, ale často narážel na jazykovou bariéru. „Po pár letech angličtiny jsem se v 97. roce vrátil do oboru,“ dodává.
Jan Procházka vymyslel ve spolupráci s Akademií věd ČR materiál, který se velmi rychle nabíjí. Tak to začalo. Dnes má jeho patent velkou šanci na úspěch v celosvětovém závodu o vytvoření výkonnější baterie s delší výdrží. „Naše nejmenší baterie má velikost autobaterie, v elektronice ji tedy nenajdete,“ popisuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová vstoupila do kauzy špiona, který měl rozvědku okrást o tři miliony. Soud ho předtím očistil
-
‚Žena patří do kuchyně.‘ Mladí australští muži jsou větší sexisti, data poukazují na sílící vliv ‚manosféry‘
-
Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů
-
Dívka, kterou znásilňoval otčím, žádá odškodnění. Za nemajetkovou újmu požaduje od státu 600 tisíc korun