Český posluchač je vnímavý, ocení i kvalitu, říká muž, který objevil Ewu Farnou i kapelu Lunetic

24. červenec 2017

„Nadělám hvězdy i z briket,” říkával kdysi František Janeček, který za normlizace skutečně hvězdy jako na běžicím pásu vyráběl. Dnes už by to prý tak jednoduché neměl. „Doba se změnila,” usmívá se v rozhovoru s Lucií Výbornou úspěšný hledač hudebních talentů Martin Červinka.

A změnil se prý i způsob, jak se nové hvězdy rodí. „Zatímco dřív jsem objížděl koncerty, dnes stačí, aby mi interpreti poslali svou nahrávku přes internet,” říká muž, který pracoval u dvou velkých nahrávacích firem a který pomohl objevit i takové hvězdy jako Ewu Farnou, Mandrage, Tomáše Kluse nebo kapelu Jelen.

Byl to on, kdo stál i za zrodem jednoho z největších hudebních fenoménů českých 90. let - kapely Lunetic. Jména členů mladého boybandu tehdy znal úplně každý, na jejich podpisy se stály dlouhé fronty a na koncertech Luneticů mladé dívky omdlévaly skoro stejně jako kdysi ty na koncertech Beatles.

Zopakovat něco podobného by dnes podle Martina Červinky bylo velice těžké, ne-li nemožné. „Ovšem nikdy neříkej nikdy. Je to showbyznys,” krčí rameny.

I populární obsah může mít kvalitu

Jednou z nejzajímavějších hudebních osobností, se kterými Martin Červinka v poslední době spolupracoval, je folkový zpěvák a skladatel David Stypka (podívejte se na rozhovor s Davidem Stypkou). „To, co s kapelou Bandjeez vytváří, se výrazně blíží tomu, čemu by se dalo říkat umění,” zdůrazňuje hudební scout.

A rozhodně to podle něj není na škodu. On sám totiž hudební posluchače nepřeceňuje, ale ani nepodceňuje. Také proto věří, že i náročnější hudba u nich může uspět. „Český posluchač je hodně vnímavý. A dokonce i ten nejpopulárnější obsah u nás může být hodně kvalitní,” shrnuje.

Na celý rozhovor se kdykoliv podívejte kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...