Česko čeká horký týden. Jak myslí firmy ve vedrech na své zaměstnance?

Teploměr (ilustrační foto)
Teploměr (ilustrační foto)

Meteorologové vydali varování před extrémně vysokými teplotami. Ve středu mohou teploměry ukázat hodnoty až kolem 37 °C a na západě Čech by mohlo být dokonce ještě o dva stupně více. Při takto vysokých teplotách hrozí přehřátí a dehydratace. Na horké dny se proto připravují i zaměstnavatelé.

Jak stará je minerálka? I desítky tisíc let

Povinnosti zaměstnavatelů se řídí v první řadě fyzickou namáhavostí práce a mikroklimatickými podmínkami pracovního prostředí,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský, vedoucí oddělení analýz komunikace a vztahů poradenské společnosti LMC.

Co jsou ochranné nápoje?

V těžkých a horkých provozech například v průmyslu, když teplota přesáhne 26 °C a hrozí zvýšená ztráta tekutin, musí zaměstnavatel zajistit ochranné nápoje. To je například středně mineralizovaná voda nebo iontové nápoje bez velkého množství cukru.“

podnikatelka, manažerka, byznysmenka, zaměstnanec v kanceláři, dress code, společenské oblečení, vedro v kanceláři, klimatizace, větrák, ochlazení, kancelář (ilustrační foto)

Pro ostatní provozy platí stejné pravidlo, pokud teplota prostředí překročí 34 °C. Ochranné nápoje v tomto případě ovšem mohou být jen slabě mineralizované. Kvůli dehydratačním účinkům se v horku nedoporučuje pít kávu, silný čaj, kakao nebo alkoholické nápoje. V omezené míře jsou vhodné například ovocné a bylinkové čaje nebo ředěné džusy a ovocné šťávy.

Obleky nechte doma

V kancelářích zase firmy na vedra reagují tím, že uvolňují předepsaný dress code nebo umožňují práci z domova.

Zapomeňte na větrák. V tropickém vedru dětem pomůže chlazený ručník, radí lékařka

Děti si vodu užívají (ilustrační foto)

V Česku dnes vrcholí vlna veder. Teploty by mohly na některých místech vystoupat až k 38 stupňům Celsia. Taková horka představují velkou zátěž a riziko pro lidský organismus. Lidé by tak měli dávat pozor jak na sebe, tak na děti. 

Objekty bez klimatizace by měly být vhodným způsobem zastíněné a v místnosti je vhodné umístit i ventilátor. Naopak se nedoporučuje přes den příliš větrat. V klimatizovaných prostorách by se měla teplota přizpůsobit tak, aby rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku nebyl vyšší než 5 °C.

Hlavním nástrojem, jak zaměstnancům ulevit, je ale podle Tomáše Ervína Dombrovského úprava rozvržení práce. „I v náročnějších odvětvích, například ve stavebnictví, už se šéfové snaží uzpůsobit rozvržení těžkých činností i s ohledem na to, jak zrovna praží slunce,“ dodává.

Spustit audio
autoři: Jiří Chum, Anna Duchková|zdroj: Český rozhlas

Související