České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů

16. srpen 2013
Zprávy

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje jezdit do Egypta, a to ani do turistických resortů. Důvodem je stále se zhoršující bezpečnostní situace na celém území země. Na varování ministerstva reagují i cestovní kanceláře a agentury.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Johany Grohové je situace v Egyptě zcela nepředvídatelná:

„V souvislosti se zhoršováním bezpečnostní situace na celém území Egypta a nepředvídatelnému dalšímu vývoji ministerstvo zahraničních věcí doporučuje českým občanům do Egypta v současné době necestovat. Toto doporučení se týká i turistických resortů u Rudého moře. Turisté, kteří v těchto resortech pobývají, by měli zůstat uvnitř hotelových areálů a do odletu z Egypta z nich nevycházet.“

Podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže nehrozí turistům v Egyptě žádné akutní nebezpečí. Podle něj má ministerstvo povinnost informovat občany o tom, že se situace může zhoršit:

„V tuto chvíli turistům, kteří jsou v hotelích, nehrozí žádné akutní nebezpečí, ani těm, kteří by v tuto chvíli do Egypta cestovali. Tak doporučení ministerstva vnímáme my. Samozřejmě jsme stejně jako ministerstvo ve styku se svými partnery v Egyptě, delegáty a pracovníky ambasády. Také ty věci monitorujeme a rozhodujeme se, jak pokračovat dál.“

Cestovní kanceláře nabízejí svým klientům předčasné návraty do Česka, které mohou být očekávány v průběhu pondělí až středy. Zájezdy do Egypta stahuje ze své nabídky cestovní agentura Invia.

„Cestovní agentura Invia se na základě doporučení ministerstva zahraničních věcí rozhodla, že stáhne nabídky všech zájezdů do Egypta. Do konce srpna máme prodaných ještě asi 250 odletů,“ potvrdil Českému rozhlasu mluvčí Michal Tůma.

Čtěte také

Zájezdy do Egypta ruší i cestovní kancelář Exim Tours. „Z naší strany se jedná o preventivní opatření a reakci na doporučení ministerstva. Samotná situace v letoviscích a resortech je nadále klidná a pro klienty bezpečná, a proto i klienti, kteří jsou v této chvíli v letoviscích, dokončí svoji dovolenou v původních termínech,“ říká mluvčí Stanislav Zíma.

Klidnou situaci v resortech potvrzuje i mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch:

„Nebyl jediný klient, který by se chtěl vrátit dříve. Rozhodnutí ministerstva je podle nás především preventivní, není to pokyn k evakuaci. Klienti tam dokončí svoji dovolenou a drtivá většina se do České republiky vrátí během tohoto víkendu.“

Některé cestovní kanceláře vydaly podle prezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romana Škrabánka rozhodnutí pozastavit lety v horizontu 10 dnů, některé do odvolání.

Cestovní kanceláře nabízejí klientům za Egypt jinou destinaci. Toho využila i Alena Kopejtková, která měla do Egypta odletět s celou rodinou příští sobotu:

„Rozhodla jsem se z toho důvodu, že mám tři malé děti. Vzhledem k situaci, která se tam děje, měli jsme bydlet v Sharm El Sheikhu, jsem si říkala, že to není úplně vhodná destinace. Navíc máme moře kus od hotelu a do rezortu se musíme nějakým způsobem dopravit. Z letiště je to daleko, tak jsem s dětmi nechtěla riskovat.“

Čtěte také

V Hurghádě včera zemřel jeden člověk. Podle Luboše Hanáka, který tam žije několik let, je dnes ve městě klid a bezpečno:

„Od včerejška je tu absolutně klidno. Já jsem byl včera přímo na místě, kde se to stalo, protože tam je nejvýznamnější tržnice na ovoce a zeleninu a byl tam absolutní klid a pořádek. Cítím se tady absolutně bezpečně.“

Na situaci v Egyptě reagují i cestovní kanceláře v zahraničí. V Německu a Rusku už zájezdy do země přestaly nabízet.

V Egyptě tráví v tuto chvíli dovolenou asi 5 tisíc Čechů.

autoři: onh , ves , Michaela Vydrová , Veronika Neprašová
Spustit audio