Česká Wikipedie slaví 20. narozeniny. V češtině má víc než půl milionu hesel, aktivních autorů je jen tisícovka
Před 20 lety se v Česku začalo měnit surfování na internetu. Na začátku května 2002 totiž začala fungovat česká verze internetové encyklopedie s názvem Wikipedie. Od té doby se počet článků v češtině mnohonásobně rozrostl a dnes jich je víc než půl milionu. Často obsahují fotografie, obrázky a někdy také videa a zvukové ukázky.
Zvukovou ukázku si můžete na Wikipedii přehrát třeba při čtení článku o modemu – konkrétně jde o záznam vytáčeného připojení k internetu přes telefon. Mnozí se právě tímhle způsobem na síť dostávali ještě v květnu 2002, kdy česká verze dnes už populární encyklopedie vznikla.
„Wikipedie se zásadně proměnila v tom, že v roce 2002 o ní nikdo neslyšel, zatímco dnes ji používá velká část obvyatel. V roce 2002 se všichni zabývali psaním článků o základních tématech, jako je třeba voda nebo Praha,“ říká k začátkům jeden ze správců české Wikipedie Martin Urbanec.
Čtěte také
Otevřená encyklopedie
Unikátem internetové encyklopedie je to, že do ní články píší sami uživatelé. „Aktivních autorů, za které považujeme lidi s alespoň jednou editací do měsíce, je zhruba tisícovka.“
Právě otevřenost Wikipedie může být někdy nevýhodou, pokud jsou ale o nějakém článku pochybnosti, vše řeší správci. „Stane se, že například někdo založí článek s textem ‚asdf‘, ten se může smazat okamžitě. Pokud bychom se bavili o článku, který podle názoru některých wikipedistů nesplňuje pravidla encyklopedické významnosti, pak musím zahájit takzvanou diskusi o smazání a vysvětlit, proč si myslím, že článek nesplňuje pravidla,“ popisuje Martin Urbanec.
Nejvyhledávanější témata většinou kopírují aktuální dění, ale patří mezi ně třeba i heslo Česko. To je velmi obsáhlé a na stránce nechybí ani hudební ukázka Vltavy od Bedřicha Smetany.
Články píšou studenti i pracující
Mezi aktivními wikipedisty jsou studenti i pracující v různých oborech včetně vyučujících na vysokých školách. Například Jitka Erbenová působí na Jihočeské univerzitě a na Wikipedii tvoří články 14 roků. „Je to koníček. Všichni autoři jsou dobrovolníci, nikdo nedostává zaplaceno, všichni to děláme po pracovní době ve svíém volném čase,“ dodává.
Hesel v češtině je na Wikipedii zhruba 503 tisíc. Neustále jsou doplňována a přibývají další.
Související
-
Rusko už má i vlastní alternativu Instagramu a vyvíjí „bezpečnou“ wikipedii
Před měsícem Rusko odstřihlo své obyvatele od západních sociálních sítí a skončit v zemi musela i řada domácích a zahraničních médií. Zůstala Rusům nějaká svobodná média?
-
Wikipedie slaví dvacetiny. „Máme boj proti dezinformacím v krvi,“ vyzdvihuje wikipedista Dostál
Jak se za dvacet let existence změnila Wikipedie a jaké má šance obstát v takzvané postfaktické společnosti?