Češi šetří nejvíc v Evropě, třetina domácností přesto neuspoří nic. Zastarává sleva na poplatníka, říká Prokop
České domácnosti se pomalu vzpamatovávají z inflačního šoku. Průměrná domácnost ušetří v měsíci skoro 7 tisíc, třetina z nich ovšem neuspoří vůbec nic. „Nebyli jsme schopni udělat změny, které by pomohly lidem, kteří jsou nuceni hodně redukovat spotřebu,“ poukazuje Daniel Prokop zejména na slevu na poplatníka, která se 15 let nezvýšila. „Díky tomu se skrytě zvyšuje zdanění práce, zejména nízkopříjmové, a brzdí to prosperitu spodní části zaměstnanců,“ dodává sociolog.
Související
-
Domácnosti ušetří v průměru šest tisíc korun, situace se zlepšuje, hodnotí sociolog Prokop
„Poprvé od roku 2022, kdy začalo zdražování, vidíme ve všech ukazatelích zlepšení,“ říká sociolog Daniel Prokop. Poslechněte si Život k nezaplacení.
-
Školství reálně zchudlo o desítky miliard. Bez peněz reformy stagnují, tvrdí sociolog Prokop
Reformy osnov základních škol či vzdělávání učitelů vznikají za trvalého poklesu podílu vzdělávání na výdajích rozpočtu. Oproti roku 2020 školství zchudlo o 32 miliard.
-
Minimální mzda je poměrně nízká, neporoste však bez vyšší produktivity práce, říká ekonomka Klímová
Částečně za pravdu odborům dává ekonomka v kritice výše minimální mzdy, poukazuje však, že Česko tratí kvůli pozici subdodavatelů. Mohou ekonomiku nakopnout start-upy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.