Školství reálně zchudlo o desítky miliard. Bez peněz reformy vzdělávání stagnují, tvrdí sociolog Prokop
Reformy osnov základních škol či vzdělávání učitelů vznikají za trvalého poklesu podílu vzdělávání na výdajích státního rozpočtu, což může poznamenat jejich kvalitu. Oproti roku 2020 ministerstvo školství reálně zchudlo o 32 miliard. „Na všechny reformy potřebujeme také peníze, jinak začnou stagnovat. Už vidíme, že třeba reforma obsahu, co se učí ve školách, se bohužel podle mého názoru roztříštila mezi různé lidi, kteří to dělají na dohodu,“ poukazuje sociolog Daniel Prokop.
Související
-
O čtvrtinu víc studentů. Na výuku silnějších ročníků chybí vysokým školám 10 miliard, tvrdí Plaga
Mladí univerzitní učitelé v Česku si stěžují na výši platů. Můžeme si dovolit přidat vysokým školám 11 miliard korun, jak požaduje protest iniciativy Hodina pravdy?
-
Méně biflování, více čtenářské gramotnosti. Co přinese reforma vzdělávání?
Základní školy čeká velká změna – ministerstvo školství připravuje reformu vzdělávání. Jak má vypadat škola budoucnosti? Co a jak se v ní žáci budou učit?
-
Plaga: Agenda přešlapuje na místě. Nastupující ministr musí být tvrdý ve vyjednávání o rozpočtu
Rezignujícího ministra školství Vladimíra Balaše ve funkci nahradí Mikuláš Bek. Jaká témata jsou pro nastupujícího šéfa resortu nejpalčivější?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.