Určení daní nemotivuje kraje k navýšení kapacit gymnázií. Zájem o flexibilitu poroste, upozorňuje Prokop
Na všeobecné střední školy se z 9. tříd dostane pětina žáků, poptávka je přitom v některých krajích více než dvojnásobná. „Trh práce se změní a poptávka bude ještě větší, protože rodiče si uvědomí, že ta flexibilita je potřeba,“ míní sociolog Daniel Prokop. Na dostupnosti gymnázií se podepisuje nízký podíl v rozpočtovém určení daní. „Kraje dávají na střední školství zhruba 10-20 % svého rozpočtu, takže ta 4 % neodpovídají tomu, jakou důležitost má v rozpočtu,“ poukazuje.
Související
-
Gymnázia preferovalo málo dětí, spíš z bohatších poměrů. Praha musí navýšit kapacity, míní Prokop
„Děti, které jsou talentované, ale z chudších poměrů, jdou na horší školy,“ poukazuje sociolog Daniel Prokop, že jen 15 % dětí mělo jako první volbu všeobecné gymnázium.
-
O polovinu více přihlášek na střední školy. Vzroste zájem o gymnázia, odhaduje ředitel hotelovky
Dnešní půlnocí se zavírá okno přihlašování na střední školy pro žáky devátých tříd. „Tím, že jsou tři přihlášky na jednoho uchazeče, samozřejmě vzrostl počet přihlášek.“
-
Důchody míří k udržitelnosti, proto můžeme zpomalit tempo zvyšování důchodového věku, obrací Jurečka
Proč se ministerstvo práce rozhodlo tempo zvyšování penzijního věku zmírnit? „Bude to o jeden měsíc mezi populační ročníky maximálně, nikoliv o dva,“ vysvětluje Jurečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.