Češi mezi láskou a nenávistí k EU. Proč chceme být druhým Švýcarskem?
Češi jsou známí jako největší euroskeptici v Evropské unii. Ale platí tato nálepka skutečně? Kde nebo spíš u koho je její původ? A může vztah Čechů k unii změnit současné předsednictví v Radě EU? O tom autoři podcastu mluví se sociologem a ředitelem agentury STEM Martinem Buchtíkem.
Obyvatelé Česka podle Martina Buchtíka rozhodně nejsou v pohledu na Evropskou unii rozděleni jen na dvě skupiny. Jejich vztah k ní je složitější. Přesto se v Česku podle něj nápadně často vyskytuje touha stát se druhým Švýcarskem.
„Ta touha je tady od první republiky. A je to zajímavé, protože o Švýcarsku toho moc nevíme. Jen že jsou tam krávy – které jsou možná fialové, možná ne – čokoláda, peníze, hodinky, sýr a že každý doma může mít pušku,“ poznamenává sociolog.
Je za tím podle něj touha nejen Česka, ale obecně menších států ve střední a východní Evropě být mostem mezi Východem a Západem.
Proč tomu tak je? Jak se stavět k mýtům o Evropské unii – vyvracet je, nebo ne? A jak o tom všem mluvit se svojí babičkou? Poslechněte si další epizodu Bruselských chlebíčků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka