Evropa musí být silnější. Síla je jediný jazyk, kterému rozumí Trump i Putin, říká přední evropský politolog
Evropa se v důsledku ruské agrese na Ukrajině a nástupu Donalda Trumpa v USA ocitla v nové a pro ni nepřátelštější geopolitické situaci. Jeden z nejuznávanějších evropských odborníků Luuk van Middelaar její aktuální postavení popisuje jako nechráněné a osamocené. „Bylo by ale nemoudré, kdybychom pouze doufali, modlili se a zapalovali svíčky za to, že to nějak skončí,“ varuje před spoléháním na návrat starých časů. EU se podle něj musí adaptovat na novou realitu.
„Co se týče Evropy a jejích států v Evropské unii a NATO, tak pro ně není jiné cesty než se lépe společně organizovat. I kdybychom chtěli mít lepší vztahy s Trumpem, tak toho dosáhneme jedině z pozice síly. Síla je jediný jazyk, kterému Trump rozumí. Síla je také jediným jazykem, kterému rozumí prezident Putin,“ popisuje ředitel Bruselského institutu geopolitiky (BIG).
Evropa podle něj nemůže vystupovat v pozici žebráků, kteří jen o něco žádají. „Někdo jako Trump to okamžitě vycítí a obratem vás poníží, jako už to udělal v případě některých evropských států – jako například Dánska, kterému hrozil, že zabere jeho území v Grónsku,“ soudí nizozemský expert.
Sluneční soustava bez Slunce
Byly to přitom Spojené státy, kdo po skončení druhé světové války a pak po pádu komunistických režimů v Evropě utvářel globální architekturu a současný světový řád.
„Pod Trumpem to všechno teď ale zpochybňují. Ústřední mocnost opouští to, co vytvořila ve svůj prospěch. Je to, jako by Slunce opouštělo Sluneční soustavu. My v Evropě tvoříme v této metafoře jen jednu orbitu nebo jen hrstku planet kolem tohoto Slunce. Teď se ale cítíme nechráněni a osamoceni,“ přirovnává šéf a zakladatel BIG, který byl v Praze hostem mezinárodní konference Evropa jako úkol.
Čtěte také
Silný signál
Jako pozitivní nicméně vnímá, že si evropští politici tuto situaci uvědomují a přicházejí s kroky, které mají pozici Evropy posílit.
„Velmi silný signál v tomto ohledu vyslala předminulý víkend návštěva čtyř evropských lídrů – Donalda Tuska z Polska, Emmanuela Macrona z Francie, britského premiéra Keira Starmera a nového německého kancléře Friedricha Merze –, kteří jeli společně do Kyjeva, aby se setkali s prezidentem Zelenským a řekli mu: ‚I když nevěříte Trumpovi, který měl být naším nejsilnějším spojencem, jsme tady my jako Evropa. Evropské státy vám dál pomůžou ve válce s Ruskem‘,“ myslí si Luuk van Middelaar.
Jak hodnotí evropské snahy o posílení obrany a proč podle něj bude Evropa potřebovat vlastní vojenské velitelství mimo NATO? Je vytváření koalice ochotných vhodným nástrojem, jak by členské státy mohly řešit unijní nerozhodnost? A zbaví se EU práva veta?
Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Obránci Mariupolu se vracejí domů. V ruském zajetí prožili mučení, které je vizuálně velmi postaršilo
-
ONLINE: Poslanci řeší nedůvěru vládě. ‚Drogový boss Escobar byl oproti kabinetu břídil,‘ srovnává Koten
-
‚Říkáme jim Mandragory.‘ Česká firma představuje na pařížském leteckém veletrhu pískající drony
-
Týrání olympijského vítěze soud otci neprokázal, ‚bičování‘ dcery ano. Co odhalila severská kauza?