Evropa musí být silnější. Síla je jediný jazyk, kterému rozumí Trump i Putin, říká přední evropský politolog

19. květen 2025

Evropa se v důsledku ruské agrese na Ukrajině a nástupu Donalda Trumpa v USA ocitla v nové a pro ni nepřátelštější geopolitické situaci. Jeden z nejuznávanějších evropských odborníků Luuk van Middelaar její aktuální postavení popisuje jako nechráněné a osamocené. „Bylo by ale nemoudré, kdybychom pouze doufali, modlili se a zapalovali svíčky za to, že to nějak skončí,“ varuje před spoléháním na návrat starých časů. EU se podle něj musí adaptovat na novou realitu.

„Co se týče Evropy a jejích států v Evropské unii a NATO, tak pro ně není jiné cesty než se lépe společně organizovat. I kdybychom chtěli mít lepší vztahy s Trumpem, tak toho dosáhneme jedině z pozice síly. Síla je jediný jazyk, kterému Trump rozumí. Síla je také jediným jazykem, kterému rozumí prezident Putin,“ popisuje ředitel Bruselského institutu geopolitiky (BIG).

Konkrétní termín rozšíření EU může mobilizovat politickou a společenskou energii k reformám, myslí si Luuk van Midddelaar

Evropa podle něj nemůže vystupovat v pozici žebráků, kteří jen o něco žádají. „Někdo jako Trump to okamžitě vycítí a obratem vás poníží, jako už to udělal v případě některých evropských států – jako například Dánska, kterému hrozil, že zabere jeho území v Grónsku,“ soudí nizozemský expert.

Sluneční soustava bez Slunce

Byly to přitom Spojené státy, kdo po skončení druhé světové války a pak po pádu komunistických režimů v Evropě utvářel globální architekturu a současný světový řád.

„Pod Trumpem to všechno teď ale zpochybňují. Ústřední mocnost opouští to, co vytvořila ve svůj prospěch. Je to, jako by Slunce opouštělo Sluneční soustavu. My v Evropě tvoříme v této metafoře jen jednu orbitu nebo jen hrstku planet kolem tohoto Slunce. Teď se ale cítíme nechráněni a osamoceni,“ přirovnává šéf a zakladatel BIG, který byl v Praze hostem mezinárodní konference Evropa jako úkol.

Čtěte také

Silný signál

Jako pozitivní nicméně vnímá, že si evropští politici tuto situaci uvědomují a přicházejí s kroky, které mají pozici Evropy posílit.

„Velmi silný signál v tomto ohledu vyslala předminulý víkend návštěva čtyř evropských lídrů – Donalda Tuska z Polska, Emmanuela Macrona z Francie, britského premiéra Keira Starmera a nového německého kancléře Friedricha Merze –, kteří jeli společně do Kyjeva, aby se setkali s prezidentem Zelenským a řekli mu: ‚I když nevěříte Trumpovi, který měl být naším nejsilnějším spojencem, jsme tady my jako Evropa. Evropské státy vám dál pomůžou ve válce s Ruskem‘,“ myslí si Luuk van Middelaar.

Jak hodnotí evropské snahy o posílení obrany a proč podle něj bude Evropa potřebovat vlastní vojenské velitelství mimo NATO? Je vytváření koalice ochotných vhodným nástrojem, jak by členské státy mohly řešit unijní nerozhodnost? A zbaví se EU práva veta?

Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.

autoři: Filip Nerad , and
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.