Čerpací stanice si marže nenavýšily, za vysokými cenami je trh v Rotterdamu, zní od petrolejářů

7. duben 2022

Ceny paliv mírně klesly. Vláda zvažuje zavedení maximálních marží na benzín a naftu u čerpacích stanic. Ministr financí Stanjura není spokojen s výsledky kontrol u prodejců paliv, ve čtvrtek se sejde s provozovateli čerpacích stanic v Česku. „Nevím, co tím pan ministr myslí. Předpokládám, že míní nejen pumpaře, ale i distributory a rafinérie, celý řetězec. Tvrdím, že čerpací stanice si žádným způsobem marže nenavýšily,“ říká Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů.

„Pro čerpací stanice není rozhodující, co stojí ropa. Pro nás je rozhodující, co stojí benzín a nafta na trhu v Rotterdamu. Ceny benzínu a nafty v Rotterdamu mají absolutně svůj život, byť ropa je vstupem pro jejich výrobu,“ vysvětluje předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

To, že klesala ropa dolů neznamená, že klesaly produkty v Rotterdamu. Ty zůstaly stejně vysoko a dnes oscilují kolem dvou třetin původního nárůstu, který zaznamenaly hned na začátku války. K tomu se čerpací stanice musejí přizpůsobovat, protože od toho se odvíjejí nákupní ceny.

autoři: Jiří Chum , vma
Spustit audio

Související