Čerpací stanice si marže nenavýšily, za vysokými cenami je trh v Rotterdamu, zní od petrolejářů
Ceny paliv mírně klesly. Vláda zvažuje zavedení maximálních marží na benzín a naftu u čerpacích stanic. Ministr financí Stanjura není spokojen s výsledky kontrol u prodejců paliv, ve čtvrtek se sejde s provozovateli čerpacích stanic v Česku. „Nevím, co tím pan ministr myslí. Předpokládám, že míní nejen pumpaře, ale i distributory a rafinérie, celý řetězec. Tvrdím, že čerpací stanice si žádným způsobem marže nenavýšily,“ říká Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů.
„Pro čerpací stanice není rozhodující, co stojí ropa. Pro nás je rozhodující, co stojí benzín a nafta na trhu v Rotterdamu. Ceny benzínu a nafty v Rotterdamu mají absolutně svůj život, byť ropa je vstupem pro jejich výrobu,“ vysvětluje předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.
„To, že klesala ropa dolů neznamená, že klesaly produkty v Rotterdamu. Ty zůstaly stejně vysoko a dnes oscilují kolem dvou třetin původního nárůstu, který zaznamenaly hned na začátku války. K tomu se čerpací stanice musejí přizpůsobovat, protože od toho se odvíjejí nákupní ceny.“
Související
-
Zrušení povinných biosložek paliva nezlevní, přidávat je budeme i tak, zní z unie petrolejářů
Ve snaze zastavit růst cen pohonných hmot vláda rozhodla zrušit povinné přimíchávání biosložky do paliv. „Zrušení ale nebude mít na cenu vliv,“ upozorňuje Ivan Indráček.
-
Zřejmě si mastí kapsu, říká ekonom k cenám benzinu a nafty. Podle šéfa petrolejářské unie je to lež
Tak rychlé zdražování pohonných hmot Česko nikdy v historii nezažilo. Každý den stoupá podle analytika ČSOB Dominika Rusinka cena v průměru o víc než korunu na litr.
-
Při dnešních cenách barelu bývaly ceny na čerpacích stanicích i o 10 korun nižší, říká ekonom Křeček
Ekonom Štěpán Křeček uznává, že pumpaři zažili dva složité pandemické roky, kdy byla poptávka nižší. „Do jisté míry je logické, že se teď snaží těžké časy napravit.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.