Zrušení povinných biosložek paliva nezlevní, přidávat je budeme i tak, zní z Unie nezávislých petrolejářů
Cena nafty za 24 hodin vzrostla o 2,15 korun, cena benzínu o 1,70 korun. Ve snaze zastavit růst cen vláda rozhodla zrušit povinné přimíchávání biosložky do paliv a také zrušila silniční daň pro osobní a nákladní auta do 12 tun. „Zrušení povinného přimíchávání biosložky nebude mít na cenu vliv. Distributoři musí snižovat emise v palivech, biosložka je nejjednodušším řešením. Alternativy by se na ceně projevily ještě více,“ říká Ivan Indráček z Unie nezávislých petrolejářů.
„Jsem rád, že se vláda rozhodla zastavit povinné přimíchávání biosložky. Musím s politováním konstatovat, že na cenu to mít vliv nebude. Kromě povinného přimíchávání biosložky musí distributoři taky snižovat emise v palivech, která dodávají na trh. Tím, že vláda zruší povinné přimíchávání, ale nezakáže ho, budeme biosložky přidávat dál,“ vysvětluje Indráček, předseda představenstva unie.
Čtěte také
A dodává, že aktuálně nevidí zásadní řešení, které by mohlo vést ke zlevňování pohonných hmot.
Například zastropování cen by podle Indráčka vedlo třeba k tomu, že by pohonné hmoty v Česku vykoupili zákazníci z okolních zemí, jak to v současnosti dělají třeba čeští řidiči v Polsku. A některé stanice by také mohly přestat prodávat.
„Pokud by jim stát negarantoval, že jim vykryje ztrátu. To se teď děje v Maďarsku, tam řada čerpacích stanic zavírá a ty, které jsou otevřené, jsou otevřené proto, že to mají nařízené od státu. Trh přebírá národní společnost,“ upřesňuje předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů.
Související
-
Zavře Rusko přívod plynu do Evropy? Možná nás čeká velká zkouška, vyloučit nelze nic, říká odborník
Spojené státy a Británie oznámily zákaz dovozu ruské ropy. Co to bude znamenat pro Česko? A co když Rusko přestane do Evropské unie dodávat plyn?
-
V Polsku jsou pohonné hmoty stále ještě levnější než v Česku. I tam ale postupně zdražují
Nákupy pohonných hmot v Polsku přestávají být pro lidi z příhraničí tak výhodné jako v minulých týdnech. Stejně jako v Česku tam benzín a nafta výrazně zdražují.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.