Trump ukrajinská území neztratil. Tak po něm nemůžeme chtít, aby je nastavoval, tvrdí Fištejn

31. březen 2025

Donald Trump se o víkendu poprvé ostře ohradil proti Vladimiru Putinovi. V televizi NBC řekl, že je velmi rozzloben na ruského prezidenta za jeho slova o Volodymyru Zelenském a pohrozil Rusku tvrdými sankcemi, pokud se nezastaví boje na Ukrajině. „Je to dočasná změna taktiky. Trump vyřkne maximalistický cíl, ze kterého je kam slevovat. Druhá strana chvíli vzdoruje, a pak se dohodnou někde uprostřed. Tak to bylo vždy,“ hodnotí pro Český rozhlas Plus publicista Jefim Fištejn.

Poslechněte si celý rozhovor se spisovatelem a publicistou Jefimem Fištejnem

Připomíná, že de facto každý stát je pro Trumpa soupeřem, protože jediné, o co současný americký prezident usiluje, jsou silné Spojené státy – a vlastní prospěch.

Čtěte také

„Je to velmi sobecký člověk, megaloman. A to všechno je vedlejší, protože megaloman byl taky Napoleon, ale lecčeho dosáhl a pamatujeme si na něj i dnes,“ srovnává Fištejn. „Trump baží po světové slávě, která nemá obdoby. A dělá pro ni všechno.“

K posílení své a americké pověsti proto využívá všech příležitostí bez ohledu na okolnosti a širokou perspektivu. Ani válku na Ukrajině nevnímá podle publicisty jako etický problém.

„Trump pokládá za zakladatele konzervativní revoluce sebe sama. Nechápe, že všech neklidů a nepokojů dnešního dne byl začátkem ukrajinský Majdan. Od toho začala konzervativní revoluce ve světě,“ je přesvědčený Fištejn. „Pochopit to vyžaduje úplně jiné nahlížení na svět jako systém, celek.“

Čtěte také

Nepochopení ale pramení i z probíhající změny světového řádu a našem lpění na dosavadních kritériích, které ale do budoucna přestanou mít smysl. Právě změny považuje publicista za příčiny jak nepokojů, tak vzrůstajícího populismu.

„Začala se bortit celá budova globální babylonské věže. A to vygenerovalo Donalda Trumpa. Takže Trump je produktem své doby. Nikoli konstruktérem, který přišel a všechno udělal jinak, než bylo,“ vysvětluje Fištejn.

Posvětíme územní zisky Ruska?

Destruktivní povaha světa není momentálně důsledkem, ale příčinou, hybnou silou, která nastartovala nepokoje. Úkolem Trumpa a dalších reprezentantů naopak je vyrovnávat se s jejími důsledky a zmírňovat dopady. Totéž platí i o vyjednávání míru na Ukrajině, zdůrazňuje Fištejn.

„Mluvíme třeba o tom, že Trump posvětí územní zisky Ruska. Ale musíme být trošku důslední,“ apeluje publicista. „Byl to Trump, kdo ztratil 20 nebo 25 procent území Ukrajiny? Můžeme po něm chtít, aby to, co ztratila Ukrajina, on nějakým způsobem nastavil?“

Míní, že americký prezident se naopak snaží najít řešení, které by fungovalo dlouhodoběji. Všechny dosavadní pokusy byly plané, boje pokračovaly a reálné dopady se nedostavily.

Prověřování hodnot

Podobně to podle Fištejna chápou i Ukrajinci, a proto se přiklání k plánu na obnovu své země, jaký navrhují Spojené státy, a usilují o co největší investice na svém území.

Čtěte také

„Velkolepý investiční fond můžete nazvat ožebračením Ukrajiny. Ale nezapomeňte, že jsme četli v Rudém právu o Marshallově plánu, že to je ožebračení Evropy,“ podotýká.

„Bylo by velkou chybou Kyjeva, kdyby se k nabídce nepřipojil. V tom případě by Ukrajina naskočila na zcela jiný vlak, který jede na jinou stranu.“

Trump sice za způsob vyjednávání bývá často kritizován kvůli živelnosti a intuitivním rozhodnutím, které nejsou založeny na větší strategii, podle Fištejna ale v současnosti lepší alternativu nemáme.

„Trump se zapřísahá demokracií – ale pouze konzervativní demokracií, která je poněkud jiná než demokracie liberální. To je třeba chápat,“ uzavírá. „Liberál nebyl ani Winston Churchill a nakonec byl vítězný. Chci říct, že žijeme ve světě, kde jsou hodnoty ověřovány a prověřovaný na pevnost, zdali drží, anebo jsou pokrytecké.“

Vidí Trump svět komplexně, jako celek? Jak se mění paradigma naší doby? A kdy je možné vnímat Odyssea jako válečného zločince? Dozvíte se v záznamu celého rozhovoru. Ptá se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , esta

Související