Budoucnost letiště v Pardubicích je nejistá

14. únor 2003
Pod kůži

Armáda zřejmě opustí pardubické vojenské letiště dříve než původně oznámila. Odchod vojáků ale může ohrozit existenci civilní části letiště. Už jen samotná informace, že vojáci letiště opustí, vyvolala ke konci minulého roku v Pardubicích poprask.

Vedení kraje i radnice se pokoušelo toto rozhodnutí všemožně zvrátit, ale marně. V té době alespoň existoval slib, že armáda bude opouštět letiště postupně v průběhu dvou až tří let. dnes je ale jasné, že to bude ještě letos. Potvrdil to velitel vojenského letiště, plukovník Josef Rada.

Josef Rada: Ano, armáda by měla letos k třicátému prvnímu dvanáctý 2003 opustit letiště Pardubice a měla by tady zůstat prakticky zřejmě pro údržbu do sto lidí.

Primátora Jiřího Střítezkého rozhodnutí o rychlejším odchodu armády z letiště překvapilo. Vzdát se ale nehodlá.

Jiří Střítezký: Opět to rozvířilo řadu jednání, budeme jednat, protože mně se takovýto způsob nelíbí, když jsme něco dohodli do roku 2005, tak by to aspoň chvíli mělo trvat.

Proč vlastně radnici odchod vojska vadí? Město je totiž téměř stoprocentním vlastníkem společnosti Eba, která provozuje civilní část mezinárodního letiště. Armáda, kterou stojí provoz vojenského letiště okolo šesti miliónů korun ročně, přitom zabezpečuje i některé civilní provozy. Konkrétněji ředitel společnosti Eba Jan Andrlík.

Jan Andrlík: Pakliže budeme provozovat letiště společně s armádou, tak to znamená pro společnost Eba mnohem nižší náklady na provoz toho letiště, my odvádíme samozřejmě poplatky, ale přesto prostě nás to nenutí zaměstnávat víc lidí, takže to je pro nás výhodné.

Pokud tedy armáda skutečně odejde už letos, bude to podle primátora Jiřího Střítezkého znamenat ohrožení samotné existence společnosti Eba.

Jiří Střítezký: Takže tohleto by byla doopravdy rána do vazu, která by nás položila hned teď. Nechtěl bych to takhle říct, ale byl by to krůček k zániku civilního letiště.

Velitel vojenského letiště Josef Rada se ale domnívá, že civilní část by mohla za určitých podmínek přežít.

Josef Rada: Závisí to pochopitelně na tom, jak společnost Eba naváže další kontakty a jak začne využívat to letiště více pro civilní provoz. Tím chci říct, že jestli se tady zintenzivní letecký provoz, tím pádem to přinese určitý peníze pro tu společnost a ta společnost Eba si bude moct zaplatit ty služby nebo ty zaměstnance, který prakticky zatím vykonáváme pro ni my.

Ředitel společnosti Eba, plukovník Jan Andrlík v této souvislosti říká: "Musíme vzít v úvahu mnoho dalších faktorů."

Jan Andrlík: Záleží, jakým způsobem armáda to letiště opustí, protože budeme moct využívat všechny ostatní plochy letiště pro nájmy a další činnosti, něco jako průmyslovou zónu, tak ty prostředky, které získáme, můžou jít samozřejmě i do provozu toho letiště pro udržení provozuschopnosti.

Plukovník Andrlík dále zdůraznil, že civilní letiště začíná být konečně ziskové.

Jan Andrlík: Během tohoto roku prokážeme, že ten nárůst v letecké dopravě je tak vysoký a bude se neustále zvyšovat, že prostě budeme to letiště živit a platit z toho provozu, který tady bude.

Ředitel společnosti Eba také připomněl, že podle jeho informací jsou kraj i město rozhodnuty civilní letiště v Pardubicích udržet.

Jan Andrlík: Rozhodně jsme přesvědčeni o tom, že provoz letiště lze udržet na té úrovni mezinárodního letiště, a myslím si, že pakliže všechny záměry vyjdou tak, jak je máme naplánovaný, tak by nemělo to představovat ani tak velkou zátěž pro město, kraj nebo pro ten region, spíš naopak.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: ba
Spustit audio

Více z pořadu