Bude školka? Poslouchejte seriál Radiožurnálu o nedostatku předškolní péče

Učitelky v dětské skupině kladou velký důraz na respekt, pomohly mi i s výchovnými problémy, pochvaluje si maminka

Chybí místa v mateřských školách. I proto vznikly takzvané dětské skupiny, které nabízejí místa i pro mladší děti. Původně měly školky jen doplňovat, postupně je ale začínají nahrazovat. V dnešním dílu se reportérka vydá do dětské skupiny v pražském Podolí. Poslechněte si celou reportáž.

V jeslích Little Heroes v pražském Podolí se podává polévka. Děti, kterým je kolem dvou let, toho ještě moc nenamluví. Pokynům chův ale rozumí. A to i v angličtině.

„Naše dětské skupiny jsou bilingvní, pracují s Montessori pedagogikou a klademe tu velký důraz na respekt,“ popisuje Daniela Celerýnová, provozovatelka šesti dětských skupin. Zároveň je taky předsedkyní Asociace jejich zřizovatelů a založila platformu Vše pro dětské skupiny. Podolskými jeslemi prošly dvě dcery Zuzany Arnoldové. Starší Libuška je začala navštěvovat, když jí bylo něco přes rok.

Moderní respektující přístup

„Bylo to s ní náročné, já z toho byla přetížená, ale tady mi hodně pomohly i psychicky. Řešily jsme tu společně výchovné problémy, záchvaty vzteku a tak podobně.“

Čtěte také

V dětské skupině je nejčastěji 12 dětí, průměrná třída školky je dvojnásobná. Oběma skupinám se mají věnovat dvě chůvy či učitelky. I v dětské skupině by aspoň jedna z nich měla mít pedagogické vzdělání, náplň ale není svázaná vzdělávacími programy.

Dětské skupiny nejsou školská zařízení, spadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí a měnit se to nemá. Povinný poslední rok před školou si pětileté děti proto musejí plnit v klasické školce. Tam teď přestoupila i dcera Zuzany Arnoldové.

„Je to velký rozdíl. Paní učitelky vyučují trochu zastaralým způsobem – tohle se musí, tohle se nesmí, rozhodně tam není čas na dlouhé povídání a respektující přístup.“

Některé zdarma, jiné za 15 tisíc

Podle analytika PAQ Research a poradce ministra školství Karla Garguláka nabízejí dětské skupiny z hlediska počtu dětí na učitele či jejich kvalifikace mnohdy lepší podmínky, než jaké je schopný financovat stát. Některé skupiny jsou zdarma, protože mají peníze z jiných zdrojů, ale často jsou placené a to je jejich velká nevýhoda, říká Gargulák: „Některé rodiny nemají tolik příjmů, a tak si nemohou dovolit dát vysoké výdaje na výplatu.“

Čtěte také

Průměrně se za dětskou skupinu platí 3 a půl tisíce měsíčně. Nejméně v Karlovarském a Ústeckém kraji, nejvyšší poplatky jsou v Praze – může to být až 15 tisíc měsíčně. Na vybudování dětských skupin má teď Česko sedm miliard, ale zájem o dotaci je minimální. Od března jen 15 projektů za 170 milionů. Co kabinet nerozdělí v příštích dvou letech, bude muset Evropské unii vrátit.

Spustit audio

Související