Bude školka? Poslouchejte seriál Radiožurnálu o nedostatku předškolní péče

„Bezmoc a bezradnost.“ Rodiče dětí mají problémy sehnat ve velkých městech školku

Seženeme školku? Zásadní otázka, kterou řeší rodiče dětí hlavně ve velkých městech. Praha, střední Čechy, Brno a okolí, Plzeň. Tam školky chybí nejčastěji. Na papíře je míst dost, jenže reálně nejsou tam, kde jsou třeba.

Čtěte také

„Bezmoc a bezradnost. Neustále máte příšerný stres z toho, kam umístíte dítě, abyste nejezdili přes půl Prahy. A kolik vás to bude stát,“ popisuje Jana Voborská Dostálová zkušenosti s umísťováním dětí do školek v hlavní městě.

Prošla si tím před několika lety se starším synem, teď má dvouletou dceru. Ta si hraje v dětském koutku, zatímco si s její mámou povídáme o tom, že má ráda svoji práci. „Pracovala jsem deset let v marketingu, než jsem odešla na mateřskou, takže pro mě bylo přirozené do práce se vrátit.“

10 tisíc měsíčně

Chtěla se vrátit dřív, než budou dceři tři, kdy má mít podle zákona nárok na umístění ve školce. U obou dětí využila nejprve služeb chůvy, pak dětské skupiny. I ty ale bojují s přetlakem.  „S dcerou jsme byly připravené, dokonce jsem oslovila dětské skupiny, když jí byl rok. I tak to bylo pozdě, v tom roce nás zařadili do pořadníku s tím, že je před námi 25 dětí.“

Za péči o dvouletou dceru na tři dopoledne v týdnu platí měsíčně 10 tisíc korun. Práce se jí tedy finančně příliš nevyplatí. Za rok by měla s dcerou počítat spádová školka, která by byla levnější. Jak je ale v Praze běžné, zájemců má víc než volných míst. Své o tom ví taky další pražská matka Kristýna Svobodová.

Čtěte také

„Pro čtyřletou, pro tu starší, jsme loni řešili školku a zjistili jsme, že to je problém, protože státní škola pro nás v Praze nepřipadala v úvahu. Bydlíme na Praze 10, věděli jsme z okolí, že není možné umístit dítě pod čtyři roky. Narazili jsme ale na problém umístit dítě i do soukromé školy.“

Investice do školky

Do školek teď chodí nejvíc dětí od roku 1993. Přitom na desetitisíce dalších zájemců se vůbec nedostalo. Česko selhává v plánování kapacit školských zařízení podle proměn obyvatelstva. Mají to na starost zřizovatelé, nejčastěji obce. Třeba Praze 10 se v září podařilo otevřít novou školku pro 168 dětí.

„Aktuálně Praha 10 neeviduje žádné neumístěné dítě starší tří let, které má trvalé bydliště v MČ Praha 10,“ mluvčí radnice Ján Bruno Tropp.

Čtěte také

Nová školka stála 145 milionů. Tak velkou investici si mnoho obcí nemůže dovolit. Podle analytika PAQ Research a poradce ministerstva školství Karla Garguláka by proto bylo lepší přenést odpovědnost za kapacity škol a školek na větší celky, například na obce s rozšířenou působností.

Předškolní vzdělávání

„Školy často spravují neprofesionální zřizovatelé: starosta, volený politik. Nemáme dobře vyřešené, aby obce měly dost kapitálu do nové školky zainvestovat.“

Každé nové místo ve školce přinese státu ročně víc než 10 tisíc korun, spočítali před šesti lety analytici z Cerge institutu. Mnohé studie taky ukazují, že děti, které se účastní předškolního vzdělávání, jsou úspěšnější na základní škole.

Spustit audio

Související