Změna daňové sazby i výjimek. Jak se konsolidační balíček dotkne občanů?

Průměrná rodina přijde příští rok měsíčně o dva tisíce korun. Nejvíce se propíše zrušení školkovného

Vypočítali jsme, o kolik peněz přijde ročně průměrná čtyřčlenná rodina, pokud začne platit vládní úsporný balíček. V seriálu celý týden vysvětlujeme, co budou jednotlivá opatření znamenat v praxi. Ve čtvrtečním dílu redaktorka Aneta Voska vysvětluje, co přinese zrušení školkovného, snížení daní na vybrané potraviny nebo poplatky za obnovitelné zdroje.

Zrušení školkovného

Modelovou čtyřčlennou rodinu – dvě děti, z toho jedno ve školkovém věku, jeden z rodičů na rodičovské dovolené a druhý s průměrným příjmem kolem 43 tisíc hrubého měsíčně — konsolidační balíček připraví podle propočtu hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila zhruba o 2 tisíce korun měsíčně.

Čtěte také

Pravděpodobně nejvíce ji zasáhne zrušení školkovného, zároveň přenesení poplatku na obnovitelné zdroje energie zpátky na účet domácností a vydělávajícího partnera se dotkne i zavedení nemocenského pojištění. Celkem může v modelovém příkladě takováto rodina přijít za rok zhruba o 22 tisíc korun.

Právě zrušení takzvaného školkovného můžou pocítit rodiny s dětmi podle ekonoma nejvíc. Třeba v případě, že jejich děti chodí do státní školky s vyššími poplatky. Za dvě děti si v takovém případě mohli ročně odepsat z daní 34 tisíc korun. To už od příštího roku nepůjde.

Snížená sazba na vybrané potraviny

Potraviny by naopak mohly zlevnit. Přejdou z 15procentní sazby DPH do snížené 12procentní. Neplatí to ale pro všechno zboží. Například minerálky a kojenecké vody vláda přeřadila dokonce do základní 21procentní sazby. Právě to by mohlo podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové dopadnout na rodiny s malými dětmi:

Čtěte také

„Pro mladé rodiny, které musí kupovat pro děti kojeneckou vodu, protože z ní musí připravovat náhradní mléčnou stravu nebo ji používají na vaření, to určitě není dobrý signál.“

Levnější knihy

Změna daňové sazby se týká i knih — z 10procentní sazby se přesunou do nulovém. Mohly by tak o něco zlevnit.

Domácnosti s velkou pravděpodobností od příštího roku opět čeká úhrada poplatků za obnovitelné zdroje energie. Letos poplatky na sebe vzal stát. V ročním souhrnu můžou přesáhnout klidně tisíc korun. Energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák říká, že zásah do rozpočtu to bude i podle spotřeby:

Distribuční poplatky

Čtěte také

„Průměrná domácnost v bytě se spotřebou 2 MWh za rok si připlatí přibližně do 1200 korun. Toto nejsou ovšem jediné poplatky, které vzrostou. Dále se očekává navýšení distribučních poplatků přibližně o 20 až 25 procent.“

Vláda ani nepočítá s žádnými úlevami a finanční pomocí kvůli vysokým cenám energií - jako jsme to zažili letos.

Další díl seriálu se zaměří na to, co by naopak díky konsolidačnímu balíčku mohlo být levnější.

autoři: Petr Král , mga
Spustit audio