Brusel je obří včelín, kde se vyměňují informace a drby, usmívá se mluvčí českého zastoupení

4. září 2023

Unijní instituce po měsíčních prázdninách pomalu ožívají. A v budově Stálého zastoupení Česka při Evropské unii se mezitím zabydlela staronová tvář – Alice Krutilová. Dění v EU se věnuje dlouhodobě, nyní se stala novou mluvčí stálého zastoupení v Bruselu. „Bruselská novinářská bublina je obrovská kontinuální síť networkingů a káv, kde si všichni vyměňují informace a drby,“ říká v nové epizodě Bruselských chlebíčků.

Alice Krutilová byla během druhého českého předsednictví na Úřadu vlády ředitelkou odboru pro předsednictví. V Bruselu není žádným nováčkem. V minulosti zde působila šest let, mimo jiné na pozici koordinátorky Česka pro brexit. Nyní se do belgické metropole vrátila po čtyřech letech.

Nezahodit, co jsme se naučili

Na pozici mluvčí chce zužitkovat právě i zkušenosti z práce na českém předsednictví. „Některé mechanismy, které jsme si zavedli za předsednictví, jsou využitelné i dneska. Zdálo by se, že jde o banální věci – třeba aby všechna ministerstva věděla, že se něco děje kolem určitého průřezového tématu, a aby všechna komunikovala navenek stejně,“ popisuje nová mluvčí.

Alice Krutilová vede od roku 2020 Odbor věcných politik EU na Úřadu vlády

Kromě komunikace s novináři v Česku a se stálými zpravodaji, kterých je v Bruselu momentálně pět, má mluvčí stálého zastoupení na starosti i dotazy novinářů ze zahraničních médií. „Je jich tu dohromady víc než tisíc, takže s každým samozřejmě na kávu jít nemůžete. A z toho množství novinářů plyne jejich poměrně velká specializace,“ přibližuje Alice Krutilová s tím, že například server Politico má v Bruselu asi sto svých lidí.

Ten umí to a ten zas tohle

A jak se mluvčím spolupracuje s vládními představiteli? Alice Krutilová se zdráhá být konkrétní, ale mezi ministry jsou podle ní rozdíly.

„Jsou tu ministři, kteří jsou zvyklí komunikovat i v cizích jazycích se svými kolegy i s médii, takže jsou tomu velmi otevření. Někteří ministři tak častá jednání v Bruselu nebo Lucemburku nemají, protože se věnují tématům, která z hlediska kompetencí spíše náleží národním politikám než těm unijním. Ale na druhou stranu jsou třeba poměrně aktivní na sociálních sítích v České republice, kde ta témata zvedají,“ vysvětluje mluvčí.

Které konkrétní ministry má na mysli? A v čem je nejnáročnější spolupráce s novináři? Zakousněte se do nejčerstvější epizody Bruselských chlebíčků.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.