Boj o Bílý dům

Neochvějná podpora: Trumpovi příznivci vidí jeho chyby, ale zůstávají mu věrní

Donald Trump vyhrál poslední volby, i když získal skoro o tři miliony hlasů méně než Hillary Clintonová. Kromě jiných skandálů čelil Trump ústavní žalobě. Skoro dvě třetiny Američanů podle čerstvého průzkumu agentury Ipsos neschvalují způsob, jakým řeší pandemii koronaviru. Jak ale ukazuje i dnešní díl našeho předvolebního seriálu, může se opřít o neochvějnou podporu svých příznivců, pro které výhody jeho prezidentství převažují.

Modlitby do škol

Randy má domek u okresní silnice v Severní Karolíně a před ním pult s melouny, dýněmi či rajčaty. Stará se o děti s autismem, ale kromě tohoto hlavního zaměstnání se živí jako drobný farmář.

Randy má domek u okresní silnice v Severní Karolíně a před ním pult s melouny, dýněmi či rajčaty

Sám má čtyři děti, na pozemku ceduli s poděkováním Ježíšovi a také jeho auto má poznávací značku Jesus.

„Budu volit Trumpa. Jsem s ním spokojený. Hlavně oceňuju, jak se zasazuje o to, aby se do škol vrátily modlitby. Modlitby ve škole, to potřebujeme.“

Mezi americkými evangelikály, konzervativci a venkovskými komunitami zvlášť tady v jižanských státech patří mezi Trumpovy velké přednosti právě jeho časté zmínky o bohu, fotky s Biblí či jeho tažení proti potratům, i když právo na ně před vstupem do politiky naopak podporoval.

Špatní rádcové

Je proti potratům a věří v boha. Chce, aby si lidi pomáhali. Tak jako se snaží pomoct nám od koronaviru. Jen si myslím, že mu špatně radili. On bude podporovat naši armádu a naši policii, myslí si prezidentova volička Cherry z města Charlotte.

Biden podle mě není kompetentní, má znaky demence a jen začátkem a nástrojem většího plánu demokratů. Je to děsivé, protože myslím, že ztrácíme Spojené státy. Byla to dobrá země, a teď nevíme, kam směřuje, opakuje Trumpova tvrzení o Bidenovi a demokratech.

„Trump asi občas lže, ale většinou říká pravdu a mluví upřímně – víc než kterýkoli jiný prezident. Proto jsem ho začal mít rád,“ vysvětluje změnu své politické orientace Shane (na snímku zcela vpravo)

O kus dál stojí v červené trumpovské čepici podnikatelka Erica. 

„Provozuju malý podnik a přežívám v tomhle chaosu bez dluhů, protože mám našetřeno – a Trump nám to umožnil. Díky jeho daňové reformě teď neplatím 37procentní daň, ale jen 21 procent.

Nafouknuté úspěchy

Invalidní důchodce a registrovaný demokrat Barry půjde volit Trumpa. „Biden je moc starý,“ vysvětluje

Donaldu Trumpovi se mezi Američany stále velmi dobře daří prodávat ekonomická čísla platná před pandemií, která prezident rád nafukuje slovy o nejlepší ekonomice všech dob, a slibuje velkolepý návrat její síly.

Invalidní důchodce a registrovaný demokrat Barry říká, že on zprávy moc nesleduje, nic si od prezidenta Trumpa neslibuje, ale hlas mu i tak půjde dát znovu.

„Nevím o ničem, co by pro mě mohl udělat nebo udělal. Věci jdou spíš k horšímu. Ale volit půjdu, protože věřím, že je to moje povinnost. A Trumpa budu volit proto, že se na tu funkci hodí. Biden je moc starý. Ale jestli výsledek voleb bude mít vliv na můj život – to vůbec ne.“

Barry z Pensylvánie je důkazem, že prezidentovi zůstávají věrní někteří klíčoví voliči, co v rozhodujících státech volili Obamu a v roce 2016 přešli k republikánům.

Občas lež, většinou pravda

Shane z Pittsburghu se dokonce od demokratů k Trumpovi přesouvá nově až letos.

Čtěte také

Volil jsem dvakrát Obamu, považoval jsem ho za dobrého prezidenta a řečníka. Ještě před čtyřmi lety jsem dal pomýleně hlas Hillary. Letos jsem ty mediální lži konečně prohlédl a budu volit Trumpa. Jak na něj útočí, jak mu nedají šanci, jak ho zkoušeli odstranit impeachmentem. Trump asi občas lže, ale většinou říká pravdu a mluví upřímně – víc než kterýkoli jiný prezident. Proto jsem ho začal mít rád.“

Ve středu uslyšíte naopak příběh voliče Donalda Trumpa z roku 2016, který teď prezidenta považuje za vážné nebezpečí pro americkou demokracii a letos poprvé bude hlasovat pro kandidáta demokratů.

autoři: Jan Kaliba ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.