Boj o Bílý dům

Měl jsem pocit, že se z Ameriky stává třetí říše. Bojím se genocidy, říká bývalý volič Trumpa

Donald Trump je výjimečným prezidentem. Podpory a hlasy  dokázal získat i od lidí, kteří před jeho příchodem na scénu neměli motivaci chodit k volbám. Zároveň se od něj ale řada tradičních a známých republikánů včetně bývalého prezidenta George Bushe mladšího distancuje, někteří se dokonce velmi aktivně zapojili do kampaně ve prospěch demokrata Joea Bidena…

Čtěte také

Podobný obrat zažil i Albert Kirchner. Živí se jako daňový právník a celý život byl republikánem. Prý by ho tady, ve střední Pensylvánii, nic jiného ani nenapadlo. Svým barvám zůstal věrný i v roce 2016 a hlasoval pro Donalda Trumpa.

„Udělal jsem to a teď toho každým okamžikem děsně lituju. Nesledoval jsem dost pozorně, co se mezi republikány před čtyřmi lety dělo. Jak odporné věci Trump říkal o Johnu McCainovi nebo Jebu Bushovi. Myslel jsem si, že republikáni v Kongresu toho chlapa budou kontrolovat. Jenže nebyli toho schopní McCain, Romney… a můžeme pokračovat dál a dál,“ vzpomíná.

„Náš ústavní systém kontroly a rovnováhy nezafungoval a pustili jsme se do jízdy na tygrovi. Beru za to i na sebe zodpovědnost. Dokonce jsem přispěl na jeho kampaň. Máme tu rčení, že demokrati se zamilují a republikáni se zařadí. A tak si všichni včetně mě řekli – je to náš člověk, budeme ho volit.“

„Republikánská strana mě opustila“

Tady ve venkovské části jednoho z rozhodujících států amerických voleb se podle Albertova pozorování většina republikánů za dobu jeho prezidentství zatvrdila ve své podpoře Trumpa za každou cenu. Jen někteří naopak udělali to, co Albert – zaregistrovali se jako demokrati a budou volit Joea Bidena, protože Donald Trump se pro ně stal nepřijatelným.

„Opustil jsem Republikánskou stranu, protože si myslím, že ona opustila mě. Po událostech v Charlottesville v roce 2017 jsem měl dojem, že se z téhle země stává třetí říše. Rychle jsem se od Trumpa a jeho přisluhovačů distancoval, a i když s demokraty v mnohém nesouhlasím, po impeachmentu jsem přestoupil k nim a neohlížím se zpátky. Až tohohle chlapa dostaneme z funkce, tak si to vyhodnotím znovu. Biden tuhle zemi miluje, Trump jen objímá vlajku. Mám snad volit diktaturu místo demokracie? To jste se musel pomátnout!“

Čtěte také

„Bláznův ráj“

Pomyšlení, že by zopakoval svou volbu z roku 2016, Alberta Kirchnera doslova nadzvedává z lavičky. Coby daňový právník neuznává ani to, za co prezidenta Trumpa mnozí Američané oceňují – jak svou daňovou reformou pomohl jejich peněženkám.

„Můžete mít všechny daňové odpočty světa, ale když se hodnota vašich peněz dál snižuje, tak jsou bezvýznamné. Je to bláznův ráj. Upřímně říkám, že Obamu jsem nevolil. Ale Trump převzal jeho pozitivní a rostoucí ekonomiku a poslal ji k zemi. Přebytky zmizely, dolar je na tom špatně, Trump spustil malicherné obchodní války. Tady v Pensylvánii je střední třída vyřízená, chybějí příležitosti, a pokud Trump teď neskončí, celý Rezavý pás zkolabuje,“ myslí si bývalý Trumpův volič z Pensylvánie. 

Upřímně říkám, že Obamu jsem nevolil. Ale Trump převzal jeho pozitivní a rostoucí ekonomiku a poslal ji k zemi.
Albert Kirchner

A zatímco prezident varuje, že když ve volbách zvítězí Biden, bude Amerika zničena, Albert se bojí naopak druhého funkčního období Donalda Trumpa. „Genocida. Toho se bojím. Špinavá válka, vojenská junta jako kdysi v Chile nebo Argentině – tímhle směrem teď v Americe jdeme. Vzpomeňte, jak nechal rozehnat pokojný protest u Bílého domu. Pak už to nebudou jen demonstranti proti rasismu. Svým příznivcům hází syrové maso – všechno je prý chyba muslimů, Mexičanů… kdybychom měli rok 1935, tak by to byli Židi,“ bojí se Albert.

„Jeho příznivci nerozpoznají, že je to právě Trump a jeho režim, kdo je drží zkrátka. Jestli dostane další čtyři roky, ukáže se v plné nahotě, jak mu nestačí postavit se proti soupeřům v parlamentním procesu. Je potřeba je zabít – tohle on mezi řádky dává najevo skupinám, které patří k domácím teroristům.“

autoři: Jan Kaliba , als
Spustit audio

Související