Boj o Bílý dům

Komu dají svůj hlas krajané v Americe? Pro jedny je Trump génius, pro jiné nebezpečný amatér

K českému nebo slovenskému původu se ve Spojených státech hlásí přes dva miliony obyvatel a také oni spoluurčí výsledek letošních prezidentských voleb. Někteří z nich se narodili ještě v komunistickém Československu. I tato zkušenost formuje jejich rozhodování, jestli hlasovat pro Donalda Trumpa, nebo Joea Bidena.

Monica Rokus a Oliver Guňovský žijí v hlavním městě Washingtonu obklopení liberálními voliči demokratů a teď i cedulemi na podporu Joea Bidena. U jejich domu ale takovou rozhodně nenajdete.

Trumpovi voliči Oliver Guňovský a Monica Rokus

Odešli do Spojených států v 60. letech minulého století z komunistického Československa a říkají, že i tato zkušenost je vede k tomu, dát znovu hlas Donaldu Trumpovi. „Tak jako před čtyřmi lety budu volit Trumpa. Když vyhrají demokraté, tak se to přiblíží k tomu systému, ze kterého jsem utekl. Za Trumpa se to určitě nestane,“ myslí si Oliver Guňovský.

„Svoboda se čím dál tím víc vytrácí. Liberální přístup je: Když nejdeš s námi, jsi proti nám. Chceme malou vládu a naše vlastní rozhodování, ne aby se za nás vláda rozhodovala, jestli se nám něco líbí, nebo ne,“ doplňuje Monica.

Čtěte také

Politika strachu

Naprosto opačně uvažuje o Trumpovi, Bidenovi a komunismu Jan Smilek z Leesburgu ve Virginii, asi hodinu jízdy od Washingtonu. V Americe žije od roku 1997, coby student se aktivně účastnil sametové revoluce a bude volit Bidena. Amerika s Trumpem v Bílém domě totiž Smilkovi v lecčem připomíná jeho rodnou zemi před listopadem 1989.

Trump nemá v současné době jinou politiku, než že se snaží vyvolat strach ve společnosti. A protože jsem vyrůstal ještě v socialismu a komunismu, tak u něj vidím některé věci, které mi ten starý systém připomínají – kult osobnosti a podobně,“ popisuje.

„Byl jsem velmi rozčílen, když jsem viděl, co Trump udělal před Bílým domem. Vyklidil náměstí, na kterém jsem zrovna ve stejný den byl, jen aby si udělal bezvýznamnou fotku,“ vzpomíná Smilek na svou jarní účast na poklidné demonstraci ve Washingtonu.

Bidenův volič Jan Smilek

Jak Trump zvládl pandemii?

Rodáci z Československa, kteří budou volit Bidena, respektive Trumpa se neshodnou ani v názoru na další témata včetně toho, které volební rok 2020 zásadně proměnilo – tedy jak současný prezident zvládl pandemii koronaviru.

„Totálně ji nezvládl – on ani federální vláda. On je člověk, který nečte, nerad poslouchá komplikované prognózy a není ochotný převzít odpovědnost, jak ostatně přiznal,“ myslí si Jan Smilek. „Pandemie není žádná legrace, ale Trump to nechtěl slyšet. Myslím si, že se to nezvládlo. A jak se říká, ryba smrdí od hlavy.“

Čtěte také

Monica Rokus a Oliver Guňovský vystavují Trumpovi úplně opačné vysvědčení. Podle nich zvládnul pandemii fantasticky.  „Nikdo v Americe nevěděl, co dělat. Ani politici neměli ponětí, co je potřeba udělat, jen kritizovali Trumpa,“ brání prezidenta Guňovský.

Byznysmen, nebo amatér?

A Monica Rokus zkouší formulovat základní pozitivní důvody, proč chce další čtyři roky s Trumpem v Bílém domě: „Dělá to báječně. Udrží nízké daně, regulace budou srozumitelné a všechno dál dobře půjde. On je byznysmen a toto země potřebuje byznysmena.“

„Biden je zkušený člověk a ví, že je třeba stát sjednotit. Já bych nikdy nevolil amatéra. Američané si ho zvolili za prezidenta a stát si to odskákal. Je potřeba do Bílého domu znovu dostat profesionála,“ přeje si naopak Jan Smilek.

autoři: Jan Kaliba , vla
Spustit audio

Související