Boj o Bílý dům

Potřebujeme zdravotní pojištění pro všechny, žádají mladí demokraté v Americe. Budou volit Bidena?

Joe Biden porazil v primárkách Demokratické strany Bernieho Sanderse, teď ale jeho oddané progresivní voliče potřebuje. Bez jejich hlasů se do Bílého domu nedostane. Před čtyřmi lety si to v podobné situaci ověřila Hillary Clintonová. Řada Sandersových příznivců raději k prezidentským volbám nešla, jiní dali hlas okrajovému kandidátovi, a někteří dokonce Donaldu Trumpovi, a pomohli mu tím k vítězství.

V centru města Charlotte v Severní Karolíně na sebe slovně útočí příznivci a odpůrci prezidenta Trumpa, a zblízka to v klidu pozoruje na první pohled velmi nesourodý mladý pár. On má na hlavě kšiltovku Trump 2020, její čepice propaguje Bernieho Sanderse.

Jak se ukazuje, jsou to bratr a sestra. Nate ještě v 16 letech volit nesmí, ale hlasoval by stejně jako rodiče pro prezidenta Trumpa. Rebecca podporuje Sanderse, a když před čtyřmi lety nezískal nominaci demokratů, volila raději Libertariánskou stranu.

„Nakonec jsem dala hlas Garymu Johnsonovi, protože jsem se prostě nemohla přinutit dát hlas Trumpovi ani Clintonové. Ona je pro mě političkou minulosti, byla až příliš oddaná tomu zachovat věci tak, jak jsou. Stejně jako teď Biden. Nemyslím si, že by se od Clintonové moc lišil. Říkat, že nás vrátí k tomu, jak to bylo před Trumpem, to nestačí. Předtím Amerika taky nefungovala. Potřebujeme strukturální změny,“ myslí si.

Důležité je pro mě hlavně zdravotní pojištění pro všechny. Je absurdní, jak je pojištění v Americe drahé a jak se můžete dostat do dluhů jen proto, že jste onemocněli.
Rebecca, bývalá volička Bernieho Sanderse

Do dluhů kvůli nemoci

Letos chce Rebecca hlasovat s předstihem během října, ale stále není rozhodnutá pro koho. Dvojice Joe Biden – Kamala Harrisová ji zatím nepřesvědčila.

Čtěte také

„Vím, že dali dohromady výbor, který má do jejich programu dostat progresivnější prvky. Takže pokud vystoupí a řeknou, že aspoň některé z návrhů přijali, tak je určitě budu volit. Důležité je pro mě hlavně zdravotní pojištění pro všechny. Je absurdní, jak je pojištění v Americe drahé a jak se můžete dostat do dluhů jen proto, že jste onemocněli, zlobí se.

S Trumpovou politikou nesouhlasím v ničem, takže asi nakonec Bidena a Harrisovou budu volit. Ale srdce mě při tom bude bolet – jsem určitě progresivnější než oni a přála bych si, aby na takové voliče brali větší ohled,“ vysvětluje Rebecca.

V něčem nám Biden naslouchá

V dalším státě, kde se při volbách očekává těsný výsledek, žije Remy z města Betlehem v Pensylvánii. Donaldu Trumpovi nemůže přijít na jméno, ale minule ho nepřímo podpořil hlasem pro Stranu zelených, v Americe okrajovou.

 „Možná jsem tím pětačtyřicítce pomohl vyhrát Pensylvánii. Ale fakt se mi nelíbila ani Hillary,“ říká Remy. Průzkumy ukazují, že Biden je obecně méně neoblíbený, než byla Clintonová, a Remy coby volič Sanderse v letošních primárkách to tak také cítí.

„Byl jsem opravdu smutný, když Bernie odstoupil z primárek. Ale aspoň v něčem nám Biden naslouchá. Je pro zvýšení minimální mzdy, aby člověk nemusel mít dvě nebo tři práce, aby v Americe přežil. Není to zdravotní pojištění pro všechny, ale aspoň něco. Takže jo, budu ho volit,“ konstatuje.

Program posunul doleva

Průzkumy naznačují také to, že letos je mnohem víc voličů už rozhodnutých, očekává se také menší odliv hlasů k třetím stranám a sám Sanders má s Bidenem o poznání lepší vztah, než měl s Clintonovou.

Čtěte také

 „Bernie vyzval, ať lidi volí Bidena. Podle mě to bylo důležité. Nevěděl jsem, co od Bidena čekat, ale vytvořil pracovní skupiny ke změně klimatu a životního prostředí nebo k systému zdravotního pojištění a ty posunuly jeho program víc doleva. To dodává té Bernieho podpoře Bidena opravdovosti,“ konstatuje Alex z Marylandu.

Myslím, že před čtyřmi lety lidi neměli představu, jak špatné to pod tímto prezidentem může být, takže třeba protestně nešli volit. Teď mezi přáteli cítím, že je to jinak. Nikdo z mého okolí neměl Bidena jako první volbu, ale všichni ho teď podporujeme, protože alternativa je hrozná,“ popisuje, co vidí ve své liberální bublině a co sám cítí.

autoři: Jan Kaliba , prh
Spustit audio

Související