Boj o Bílý dům
Korespondenční hlasování, férovost voleb nebo vlivy ze zahraničí: co trápí voliče v Americe?
Na některých místech Spojených států už americké prezidentské volby oficiálně začaly. Podle srpnového průzkumu televize NBC většina Američanů nevěří, že letos proběhnou férově. Prezident Trump navzdory datům tvrdí, že hlasování poštou povede k zásadním podvodům, a jen tak prý může prohrát. Opozice naopak bije na poplach kvůli zásahům prezidentem dosazeného šéfa do fungování Americké pošty. Ale nejde jen o poštu…
Čerstvý penzista Edward sedí na terase svého domu ve městě Scranton v Pensylvánii a vypráví mi o své volební strategii. Hlasovat bude pro Joea Bidena.
„S manželkou plánujeme volit poštou, měla by to být bezpečná alternativa. Až se volby ještě víc přiblíží, rozhodnu se, jestli nepůjdu volit osobně. Podle mě prezident zkouší hlasování poštou potlačit,“ uvažuje.
„Bojím se, aby můj hlas poštou započítali. Novému šéfovi pošty nevěřím, je to nebezpečný člověk, zavedl mnoho pochybných opatření.“
Skepse vůči obálkám
Z jiného důvodu jsou ke korespondenčnímu hlasování skeptičtí také voliči Donalda Trumpa. Tak jako Erica z Charlotte, mnoho z nich věří prezidentovým, experty zpochybňovaným tvrzením o tom, že může dojít k rozsáhlým podvodům.
„To si pište, že já půjdu volit osobně. Když můžeme chodit do samoobsluhy, můžeme jít i k volbám. Žádné rozesílání lístků poštou, to je volovina. Tím se to snaží jen zmanipulovat.“
Bouře mezi pošťáky
Kousek od Bílého domu před Trumpovým hotelem, co sídlí v historické poštovní budově, se protestuje proti změnám ve fungování pošty, které v poslední době zavedl prezidentem dosazený nový šéf Louis DeJoy. Za zaměstnance pošty promlouvá Debby Szeredyová.
„Třídicí stroje, které nechal odstranit, pomáhají také právě při doručování hlasovacích lístků. Měly zůstat. Jsme naštvaní. Budeme bojovat jako diví, aby všechny hlasy byly započítány a Amerika nepřišla o svou demokracii.“
Čtěte také
Kromě cedulí, kterými vyjadřují sympatie Trumpovi, Bidenovi, hnutí Black Lives Matter či policii, si Američané letos dávají před domy také vzkazy na podporu pošty a pošťáků. Ale obavy o spravedlivé volby se týkají i jiných oblastí.
Co je fér
„Férovost voleb, to je širší téma. Náš systém není nastavený férově. Překreslují se tu volební okrsky, máme obrovské množství vězňů a ti často nesmějí volit, někdy ani po vypršení trestu. Takže v Americe máme spoustu překážek spravedlivých voleb.“
„V roce 2016 jsme měli vládu, která se aspoň pokoušela bojovat s ruským ovlivňováním našich voleb. I tak Rusové uspěli a byli velmi efektivní,“ myslí si Christi a Walter, Bidenovi voliči z regionu hlavního města.
„Teď máme Bílý dům, který se tomu ani nesnaží bránit, naopak k zásahům ze zahraničí aktivně povzbuzuje. Trump k nim vyzval Rusko, Ukrajinu i Čínu. Takže jsem extrémně znepokojený, že jsme otevřeli dveře útoku.“
Naopak Trumpova příznivce Scotta z města Fayetteville v Severní Karolíně tohle nechává klidným.
„Nesdílím stejné obavy o férovost voleb jako oni. Nevyhrají tak jako tak. Tak proč vůbec něco zpochybňovat. Ale myslím, že Trump po volbách napadne hodně výsledků, i když vyhraje. On už je prostě takový. Chce, aby všechno bylo správně. Vždyť on všechny výplaty od nástupu do funkce daroval. Pro někoho takového já mám velký respekt.“
Právě Trumpovým příznivcům a jejich motivacím, proč budou prezidenta zase volit, věnujeme úterní díl seriálu.
Související
-
Biden vs. Trump. Američané v Severní Karolíně začínají jako první vybírat příštího prezidenta
Dneškem oficiálně startují americké prezidentské volby. V Severní Karolíně začíná distribuce a sběr hlasovacích lístků.
-
Matěj Schneider: Obě americké strany se tváří, že jejich výhra spasí USA
Americké prezidentské volby se po sjezdech obou stran trochu ustálily. V průzkumech si drží náskok Joe Biden, ale po zkušenostech z roku 2016 je řada komentátorů obezřetná.
-
Adam Černý: Biden před Trumpovou léčkou zákona a pořádku
Do prezidentského finále ve Spojených státech zbývají dva měsíce a v průzkumech se ukazuje nový trend.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.