Bob Kartous: Za poznání světa dětí zodpovídají rodiče, ne škola
Budoucností bude proměnlivá identita, adaptabilita na změnu je klíčový faktor, říká Bob Kartous k současné výchově a vzdělávání. Za poznání světa dětí zodpovídají rodiče. Budoucnost vzdělávání? Jeden den v týdnu pracovat na dlouhodobém projektu mimo školu, v lese, galerii nebo průmyslu, a tím pronikat do světa. Trend vzdělávání mimo veřejný systém narušuje přirozenou sociální soudržnost. Svoje názory a doporučení shrnul expert na vzdělání z EDUin v knize No Future.
Související
-
Domácí vzdělávání přináší dětem hodnoty, které ve škole nedostanou, říká pedagožka Kašparová
Vysokoškolská pedagožka Irena Kašparová je autorkou knihy Průvodce domácím vzděláváním v České republice. Své čtyři děti učí doma. Jaké jsou její zkušenosti?
-
Vzdělávání po americku. Místo zákazu mobilů chce dát Tomáš Jízdný všem studentům tablet
Děti od malička používají mobilní telefony, ve školách jim je přitom jenom berou, upozorňuje Tomáš Jízdný, který chce zavést nový způsob výuky.
-
Většinu života bojujeme s neúspěchem. Jde o to neztratit nadšení, radí inovátor Studeník
Tomáš Studeník nevidí budoucnost nijak černě – mladí lidé často rádi vymění víkend zábavy za práci, která má nějaký smysl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.