Barvy brněnského Bronxu. Spolek Tripitaka zahájil nový komunitní projekt

10. červenec 2018

Brněnský Bronx. Ghetto. I tak se říká části Brna kolem ulice Cejl, která má nechvalnou pověst. To se ale její obyvatelé snaží změnit. Jednou z takových iniciativ bylo i první komunitní setkání, které pořádala pro obyvatele této čtvrti skupina Tripitaka.

Jednou z účastnic komunitního setkání je Sandra. Proč jste vůbec přišla a co si přejete změnit?

„Já tu bydlím krátce a je to pro mě docela silná zkušenost. Pocházím z malé vesnice a toto je v něčem úplně jiné a na druhou stranu zase dost podobné. V jiných částech Brna mi hrozně chyběl kontakt na ulicích, lidé jenom prochází, ale nezastaví se, nepopovídají si spolu. Na jednu stranu je mi tu tedy dobře, ale i přesto je spousta věcí, které mi vadí.“

Po komunitním fóru stojím na ulici Bratislavská s Davidem Oplatkem, který je jedním z organizátorů a členem skupiny Tripitaka. Co je to vlastně za uskupení?

„Tripitaka je spolek, který v Brně působí od roku 2011. Od roku 2012 tady v lokalitě pravidelně pořádáme pouliční festival Ghettofest. Asi před dvěma lety jsme si řekli, že bychom chtěli dělat víc, než jen jednou za rok uspořádat akci, a připravili jsme velký, tříletý komunitní projekt, který si klade za cíl zlepšování vztahů mezi obyvateli v této lokalitě.“

Letos se akce koná poprvé, nebo se scházíte pravidelně?

„Toto je poprvé. Testujeme, koho vlastně problematika zajímá a kdo vůbec přijde.“

Medi je psycholog a bydlí přímo zde, na Bratislavské. Zajímalo by mě, jak jste se o dnešním komunitním setkání dozvěděl, proč jste přišel a co doufáte, že by se mohlo změnit?

„Dozvěděl jsem se o tom přes Facebook. Na akci jsem se přihlásil, protože v této ulici bydlím a záleží mi na tom, aby se to tu v některých oblastech zlepšilo. Lepší pro bydlení, lepší pro rodinu, lepší ve všech směrech.“

Komunitního setkání se zúčastnili i Jan a Michal, i když ani jeden z nich není místní. Proč jste, Michale, přišli?

„Chceme si vytvořit nějaký názor na to, co se v této oblasti děje, najít v tom pro nás něco uchopitelného. Organizace, co tu fungují, neznáme. Já jsem na Ghettofestu nebyl, chtěl jsem si to proto nějak vynahradit a zjistit o Barvách brněnského Bronxu něco dalšího.“

A Jan pokračuje: „Já jsem členem tvůrčího týmu, který se koncentruje z řad studentů JAMU. Plánujeme tu delší dobu setkání s místní komunitou, na základě kterého bychom chtěli vytvořit experimentální divadelní tvar. A učíme se poznávat místní specifika.“

Vracím se zpět k Davidu Oplatkovi. Myslíte si, že z této iniciativy vyplynou nějaké konkrétní projekty? Jakou zde po prvním setkání vidíte úspěšnost?

„Doufáme, že lidi, kteří dnes přišli, se k nápadům – ať už jde o zeleň nebo kulturní a společenské akce v lokalitě – přihlásí a budou se podílet na realizaci. Tripitaka je připravena jim s tím po dobu tří let pomáhat, poskytovat jim administrativní zázemí. Tady v nedaleké káznici právě budujeme zázemí komunitního centra.“

Co to vlastně znamená – Tripitaka?

„Jde o zkratku, která vznikla díky zakladateli spolku, který je buddhista a jedná se o pojem z buddhismu.“

autor: Silvie Čechová
Spustit audio