Babička četla nenarozené holčičce pohádky, přibližuje lékař péči o miminko ženy v mozkové smrti

6. září 2019

Ve Fakultní nemocnici Brno se narodila holčička po 117 dnech od mozkové smrti její matky. Udržet tak dlouho životní funkce u ženy ve stavu mozkové smrti a přivést dítě téměř až k donošenosti je podle lékařů světový unikát. „Zapojení rodiny pro nás bylo naprosto určující a zásadní,“ zdůrazňuje perinatolog Petr Janků, který se na záchraně nenarozeného miminka podílel.

Celý případ má podle něj i jiný než čistě medicínský rozměr, a to rozměr etický: „Diskutovali jsme o tom s vedením nemocnice, s právníky i s rodinou, jejíž názor byl pro nás zásadní. Nakonec jsme zvolili tento postup, na kterém byl jednoznačný konsensus.“

Člověk má právo na smrt

Čtěte také

Lékaři se přitom museli vypořádat s celou řadou etických otázek včetně práv ženy v mozkové smrti, které je třeba také respektovat. „Snažili jsme se tyto informace získat od rodiny, aby byl postup co nejvíc v souladu s tím, jaké názory žena během života a na začátku těhotenství měla,“ vysvětluje perinatolog Petr Janků.

„Člověk má totiž právo na smrt, aniž by se prodlužoval jeho život. Objeví-li se pacient v těžkém stavu, často se ptáme rodiny, jakým způsobem máme dál pokračovat. Je nesmírně důležité o těchto věcech vědět a komunikovat o nich.“

Mozková smrt je nezvratné vymizení všech mozkových funkcí včetně funkcí mozkového kmene bez ohledu na přetrvávající činnost kardiovaskulárního aparátu a jiných orgánů. Mozková smrt je ztotožněna s biologickou smrtí jedince.

Nešlo o rekord, ale o miminko

Rodina se na záchraně miminka podílela i prakticky, třeba prostřednictvím fyzioterapie. „Existuje bazální stimulace, kdy se masíruje těhotenské bříško a promlouvá se k plodu. Babička třeba četla pohádky, aby plod cítil aktivitu okolního světa,“ přibližuje Petr Janků.

„Celá situace byla mimořádná. Jsme z toho rozechvělí a máme před tím obrovský respekt,“ dodává lékař. „O nějakém unikátu nebo rekordu jsme vůbec neuvažovali. Bylo pro nás primární těhotenství prodloužit, abychom porodili zdravé dítě. Překvapilo nás, jakým způsobem to veřejnost vnímá.“

A ohlas celý případ vzbudil i v zahraničí, byť ani ne tak po medicínské, jako spíš po etické stránce. „V drtivé většině se setkáváme s kladnými reakcemi, v nichž je respekt,“ upozorňuje lékař.

autoři: Lucie Výborná , als
Spustit audio

Související