Antonín Kratochvíl

4. listopad 2011

V pátek se mluvilo v Hostu Radiožurnálu o fotografii. Moderátorka Lucie Výborná si povídala s fotografem Antonínem Kratochvílem, který žije od roku 1972 v Americe a obdržel už čtyři ceny World Press Photo.

Antonín Kratochvíl fotil v mnoha válečných konfliktech, přesto se pro něj války nestaly adrenalinovým sportem. „Na válku se musíte psychicky připravit. Když nejsou fotografové připraveni, ovlivní je negativně,“ domnívá se s tím, že i na něm se válka podepsala. „Samozřejmě, že mě ovlivnila. Uvědomil jsem si spoustu souvislostí a myslím, že jsem se stal lepším člověkem,“ konstatuje.

V reportážní fotografii je podle Antonína Kratochvíla třeba intuice i empatie. „Důležitá je také objektivita. Musíte se trochu odpoutat od události a sledovat ji spíš fotograficky. Fotoaparát je štít proti emocím,“ popisuje. Fotograf podle něj nemůže propadnout emocím. V opačném případě by totiž nedokázal situaci vyfotit tak dobře, jak by mohl.

„Když jsem chodil do školy v Amsterdamu, jeden z našich učitelů byl grafický editor. Fotil jsem tehdy domov pro staré lidi, kde nebyly právě nejlepší podmínky, podle holandských poměrů spíš otřesné,“ vzpomíná Antonín Kratochvíl na svá školní léta. „Učitel mé fotky publikoval, čtenáři byli pohoršeni a domov nechali zavřít. Jeho obyvatelé pak byli přestěhování do lepšího prostředí,“ dodává s tím, že fotografie může mnohé změnit. „I proto fotím,“ vysvětluje.

Moderátorka Lucie Výborná s Antonínem Kratochvílem před vysíláním Hosta Radiožurnálu

Proč se Antonín Kratochvíl stále vrací do Černobylu? Jak se mu fotili známí herci a celebrity? A jak vzpomíná na natáčení filmu Kawasakiho růže? Nejen to si můžete poslechnout v iRadiu.

Záznam celého rozhovoru s Antonínem Kratochvílem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio