Antivirus: E-mail od policie? Může jít o podvod, oficiální komunikace probíhá datovou schránkou nebo poštou

6. leden 2025

Přišel vám e-mail a v něm dopis od policie nebo dokonce české tajné služby? V něm vám píšou, že vás podezírají ze spáchání několika mravnostních trestních činů proti dětem. Dávají vám ale možnost vše vyjasnit. Máte jim napsat email a poslat kopii občanského průkazu. Co v takové situaci dělat?  

Ohledně podobných e-mailů policie zveřejnila na svých sociálních sítích varování, že jde o podvod. Už na první pohled je poznat, že se jedná o podvrh. Celý dokument je plný gramatických chyb a nesmyslů.

Čtěte také

„Například si plete policii a tuzemskou tajnou službu BIS, do toho míchá slovenskou tajnou službu SIS. Zneužívá loga těchto bezpečnostních složek. Dokument se tváří jako oficiální korespondence. Odkazuje na trestné činy, které ale český trestní zákoník buď ani nezná, nebo jde o jejich překroucenou podobu,“ vysvětluje redaktorka pořadu Antivirus Jana Magdoňová s tím, že například zmiňuje trestný čin nemravného napadení.

Text působí jako částečně přeložený z cizího jazyka. „Podvodný dokument se snaží působit věrohodně například i tím, že zmiňuje jméno nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Ten existuje, ale rozhodně neobepisuje jednotlivé podezřelé,“ doplňuje redaktor Jan Cibulka.

Chtějí vyvolat strach

Ale proč podvodníci zneužívají jméno policie, tajných služeb nebo státních zástupců? Chtějí vyvolat strach a doufají, že jejich oběť zazmatkuje a začne s nimi komunikovat. To přesně je i cíl podvodného dokumentu, o kterém mluvíme.

Čtěte také

„V závěru kriminálníci píšou, že je nutné, abyste rychle odpověděli na doručený e-mail a vše vysvětlili. K e-mailu máte přiložit i fotografii svého občanského průkazu,“ říká Magdoňová.

A Jan Cibulka dodává, že podvodníci si k tomu vytvořili i podvodnou e-mailovou adresu, která má v názvu jméno smyšleného úřadu, nicméně je provozovaná na zdarma dostupné emailové službě gmail. Což by český úřad nedělal.

Oficiální komunikace totiž v Česku probíhá poštovními obsílkami nebo zprávami do datové schránky. Rozhodně ne prostým e-mailem.

O co podvodníkům jde?

Podvodníci si tímto způsobem chtějí hlavně vytipovat budoucí oběti a navázat s nimi kontakt. Už to, že jim člověk na takovou zprávu zareaguje, znamená, že jim pravděpodobně uvěří. Proto rozesílají podobné emaily na všechny strany ve snaze si vybrat případné oběti.

„To, že jim člověk zašle i své osobní údaje v podobě občanského průkazu, jim pomůže líp plánovat následný podvod nebo tyto informace následně využijí k vydírání,“ vysvětluje Cibulka.

Podvodníci si chtějí vytipovat budoucí oběti

Podle mluvčího policie Ondřeje Moravčíka policie na tyto podvody často upozorňuje na svých sociálních sítích, je to prevence. V tomto konkrétním případě si pachatel ani moc nedal záležet na kvalitě dokumentu. „Policie se setkává s tím, že podvodníci zneužívají jejího jména, loga a velmi často i jmen funkcionářů. Ale zařazují je do nesmyslných pracovních struktur,“ říká Magdoňová.

I tiskový mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha potvrdil, že se se snahou o zneužití jména BIS setkávají poměrně často. A to od banálního využití znaku na výrobcích až po falešné dokumenty. „Tento konkrétní je podle něj obzvlášť nepovedený a je zjevné, že vznikl buď přímo v zahraničí, nebo to dělal cizinec, protože je v něm až absurdní množství chyb,“ poukazuje na zneužití Cibulka.  

Jak nenaletět?

Ideálně nereagovat a zprávu označte jako spam. Pokud vám něco takového přijde do emailové schránky, je to nesmysl. „Stát se svými občany tímto způsobem nekomunikuje,“ doporučuje Magdoňová.

Čtěte také

Pokud se ale člověk vyděsí, na zprávu odpoví a třeba i pošle kopii svého občanského průkazu, je potřeba počítat s tím, že ho podvodníci budou dál kontaktovat. „Určitě jim neodpovídejte ani se nenechte vydírat jakýmikoli hrozbami. Můžete se obrátit i na policii, kde vše oznámíte,“ shrnuje Cibulka.

A pokud jste už poslali kopii občanského průkazu, bylo by dobré navštívit obecní úřad a nechat si vystavit nový. Je to za poplatek 200 korun.

„Už sice nezachráníte, že jste podvodníkovi poslali svou adresu a rodné číslo. Nicméně pokud by pachatelé chtěli informace z průkazu využít ke krádeži totožnosti a například si na vaše jméno půjčit peníze, zneplatněný občanský průkaz se objeví ve státní databázi a podvod by jim neměl projít,“ uzavírá Magdoňová.

Spustit audio

Související