E-mail od údajného zaměstnance pojišťovny? Podvodníci se mi snažili strhnout 500 rijálů, líčí redaktor Antiviru

V případě zneužití platební karty je nutné ji okamžitě zablokovat v internetovém bankovnictví nebo na infolince banky, říká Jana Magdoňová. Při transakcích na internetu doporučuje využívat virtuální karty
Blíží se konec roku, a to nejsou jenom Vánoce a Silvestr, ale i účetní uzávěrky a příprava daňových přiznání. Už s předstihem si toho všímají podvodníci a snaží se z vás vylákat peníze. Jak takový podvod může vypadat?
„Přišel mi na konci minulého týdne e-mail. Tvářil se jako zpráva ze Všeobecné zdravotní pojišťovny a informoval mě o údajném přeplatku na zdravotním pojištění, nějakých necelých 13 tisíc korun. Jelikož to byl zajímavě zpracovaný podvod, tak jsem ho obratem poslal i Janě,“ vypráví Jan Cibulka.
Čtěte také
„Gramatika zprávy byla v pořádku. Žádné okaté hrubky v ní nebyly. Při pozornějším čtení by si člověk všiml jednoho neobratného překladu z angličtiny. Zpráva používala firemní barvy pojišťovny a obsahovala její logo. Částka, která se má Honzovi údajně vrátit, byla samozřejmě tučně zvýrazněna, aby pozornost soustředil útočník hlavně na ni,“ doplňuje Jana Magdoňová.
Zpráva byla podepsaná údajným finančním manažerem pojišťovny Janem Svobodou. Někdo takový tam prý skutečně pracuje. „To je na tom pikantní. Jan Svoboda je ale bezpečnostní ředitel VZP, který na začátku listopadu varoval před jinými typy obdobných podvodů, které zneužívají jména pojišťovny a snaží se lidi nalákat na vrácení údajného přeplatku,“ vysvětluje redaktorka.
Čtěte také
Německá doména
Jak tedy Jan Cibulka poznal, že jde o podvod? „V první řadě mě opravdu hodně překvapilo, že by mi pojišťovna jednou něco vrátila. Navíc když jsem pojištěný jinde,“ glosuje redaktor. „Při důkladnějším pohledu na zprávu neseděla ani e-mailová adresa. Byla to pro mě nějaká neznámá německá doména. Navíc mám datovou schránku, pojišťovny by tedy vše měly doručovat do ní.“
Součástí e-mailu bylo i tlačítko s nápisem „uplatnit vrácení“. „Když jsem na něj klikl, tak mě to samozřejmě navedlo na podvodnou stránku,“ popisuje Cibulka.
„Chtěl jsem ten podvod dopodrobna prozkoumat, takže jsem odkaz rozkliknul a dle očekávání jsem skončil opět na stránce v barvách pojišťovny i s jejím logem a tentokrát i s formulářem, kam jsem měl zadat údaje své platební karty. Stránka měla jinou adresu než oficiální web VZP, a když jsem se na ni dneska ráno díval, už byla mimo provoz. To je u podvodných stránek velmi časté. Různé systémy je blokují, a tak ty stránky rychle vznikají a také zanikají.“
400 euro a 500 rijálů
Tím průzkum Jana Cibulky neskončil, platební údaje podvodníkům skutečně dal. „Byla to virtuální karta, a ještě před použitím jsem ji zablokoval. Chtěl jsem akorát zkusit, co s ní podvodníci udělají a kolik mi budou chtít ukrást peněz,“ vysvětluje.
Čtěte také
Zloději byli skutečně rychlí. „Hned po zadání karty mi v rychlém sledu zkusili strhnout něco málo přes 400 eur, tedy skoro 11 tisíc korun. Když jsem platbu zablokoval, tak to zkusili znovu. Tentokrát se snažili strhnout 500 rijálů. Podle současného kurzu je to někde okolo 30 tisíc korun.“
Proč si podvodníci vybrali zrovna tuto měnu? „Nejspíš se tam pachatelům podařilo získat přístup k nějaké platební bráně. Navíc je to mimo EU, takže všechna obrana oběti by byla složitější,“ poznamenává Jana Magdoňová.
Podle redaktorů Antiviru jsou všechny e-maily tvářící se jako oficiální korespondence z banky, pojišťovny nebo jiných institucí ihned podezřelé.
Čtěte také
„Pokud podnikáte, máte ze zákona zřízenou datovou schránku a všechna oficiální komunikace by měla skončit v ní. Další varovný signál je, že po vás chce někdo údaje z platební karty. V tu chvíli byste měli opravdu hodně zpozornět a uvědomit si, jestli to vůbec dává smysl, že to po vás někdo chce. Zvlášť ve chvíli, kdy vám chce peníze poslat,“ říká Jan Cibulka.
„Pokud byste přesto informace o své kartě někam zadali, je nutné ji okamžitě zablokovat v internetovém bankovnictví nebo na infolince banky. Podvodníci je totiž zneužijí obratem a klidně opakovaně. Pro transakce na internetu jsou obecně vhodné virtuální karty, u kterých si můžete nastavit limit, případně je jedním kliknutím zrušit,“ uzavírá Jana Magdoňová.
Související
-
Podvodníci se umí zmocnit bankovní identity. Využívají SMS zprávy i placenou reklamu
Přišla vám SMS zpráva, že máte zaplatit pokutu za rychlost nebo například nedoplatek na dani? Pozor, může to být podvod.
-
Antivirus: Na robotického lékaře se spolehnout nedá. Chatbot jen generuje text
Poradí mi umělá inteligence, co dělat, když mě třeba škrábe v krku nebo se objeví vyrážka? A je bezpečné spoléhat na chatboty, které se vydávají za lékaře?
-
Vydávají se za právnickou firmu a své oběti okrádají opakovaně. Jak nenaletět podvodníkům?
Internetoví podvodníci využívají kryptoměny nebo se vydávají za bankéře, aby ze svých obětí vylákali peníze. Nyní přišli s dalším trikem: snaží se vás podvést opakovaně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Amerika bude bohatá.‘ Trump oznámil odvetná cla pro řadu zemí světa, 20 procent dopadne na zboží EU
-
Trumpova tabulka cel proti USA neodpovídá realitě. Není jasné, odkud čísla vzal, míní ekonomové
-
Jižní Korea zavede kvůli Trumpovým clům mimořádná opatření. Další země reakci stále zvažují
-
Vlček označil Trumpova cla za velkou chybu. ‚Nezalekneme se jich,‘ zdůraznil Výborný