Předvánočních nákupů využívají podvodníci ve velkém. Na online nákupy používejte jednorázovou kartu, radí Antivirus

25. listopad 2024

S blížícími se Vánoci lidé nakupují dárky a podvodníci toho využívají ve velkém. Vydávají se za prodejce i zásilkové služby. Na co si při vánočních online nákupech dávat pozor? Jak se vyvarovat falešným e-shopům a co dělat v případě, že dostanete nefunkční nebo padělané zboží?

Před Vánoci přibývá podvodů na internetových e-shopech. Jaké podvody byly nejčastější během vánočních nákupů v minulých letech? „Velmi oblíbená metoda podvodníků jsou falešné e-shopy. Vyrojí se vždy před Vánocemi a slibují zboží za až nápadně výhodné ceny,“ přibližuje Jana Magdoňová. „Podvodník si jednoduše vytvoří falešný e-shop, který se na první pohled příliš neliší od klasických on-line obchodů. Může si zaplatit i on-line reklamu, aby jeho podvržená stránka vyskakovala nahoře ve výsledcích vyhledávání a přilákala tak více obětí,“ doplňuje Jan Cibulka.

Pokud si na falešném e-shopu vyberete třeba velmi levný mobilní telefon, zaplatíte a čekáte, ale zboží nedorazí. „Podvodníkovi ale zákazník poslal peníze a do rukou se mu můžou dostat i jeho údaje z platební karty a osobní údaje včetně adresy a e-mailu. Ty pak může zločinec snadno využít k dalším podvodům, takže pak nemá ani peníze na dárek, ani dárek k Vánocům,“ vysvětluje Jana Magdoňová.

Jak poznat falešný e-shop?

„Těžko,“ připouští Jana Magdoňová, „vytvořit si důvěryhodně vypadající on-line obchod pomocí šablony je dnes snadné a zvládne to i člověk bez programátorských znalostí. V některých případech si podvodníci šetří práci a například obchodní podmínky zkopírují z jiného obchodu, což vás může varovat, protože v textu podmínek najdete názvy jiných obchodů. Pachatelé se stále zdokonalují.“ Může v takových případech zasáhnout Česká obchodní inspekce?

„ČOI na svých stránkách před některými podvodnými e-shopy varuje. Seznam ale nikdy nebude z podstaty aktuální, protože pachatelé obratem zakládají nové a nové podvodné on-line obchody,“ říká Jan Cibulka. Jasný návod na rozpoznání podvodného e-shopu tedy neexistuje. „Navíc někdy může být tenká hranice mezi podvodníkem a podnikatelem, který nezvládl vánoční zájem zákazníků a zboží nedodal a zkrachoval,“ doplňuje Jana Magdoňová.

Způsobem, jak si ověřit důvěryhodnost e-shopu, jsou on-line recenze na jiných webech. Pokud některý z obchodů nabízí zboží za podezřele výhodné ceny, případně doručené v neobvyklých dodacích lhůtách, může to znamenat, že se jedná o tzv. dropshipping, kdy prodejce zboží vůbec nemá a akorát ho vaším jménem s přirážkou objedná ze zahraničního e-shopu.

Online placení

Na placení zboží objednané z internetu je vhodné vytvořit si jednorázovou kartu, která po platbě zanikne a případný podvodník ji nemůže zneužít. Tuto službu zatím moc českých bank nenabízí, ale je možné si u vaší banky založit druhý účet zdarma i s platební kartou a na tento účet si vždy převést jen tolik peněz, kolik zrovna potřebujete.

„Platba kartou je v případě podvodu vždy lepší než převod na účet obchodníka. V některých případech zvládne banka peníze vrátit. Je ale důležité podvod odhalit co nejdříve a na banku se obrátit včas,“ podotýká Jana Magdoňová. 

„Řada obchodů pořád nabízí i dobírku, tedy že zaplatíte až při převzetí balíku. Za dobírku sice zaplatíte několik desetikorun navíc, ale pokud se jedná o obchod, se kterým ještě nemáte zkušenosti, tak je to možné řešení,“ připomíná Jan Cibulka.

Zboží je na závěr potřeba také zkontrolovat, zvlášť pokud se jedná o elektroniku. V balení se totiž může skrývat zboží, které je poskládané z neoriginálních dílů, a je nutné ho po vybalení zapnout a zkontrolovat jeho funkci. „V případě, že nákup dárku nedopadne podle vašich představ, je potřeba co nejdříve tento problém začít řešit s obchodníkem a případně se obrátit na obchodní inspekci. Pokud vám místo telefonu přijde cihla, jde o zjevný podvod a práce spíše pro policii. Podvod se nebojte ohlásit, i když jde třeba o částku nižší než deset tisíc korun, protože je pravděpodobné, že nejste jediní podvedení, a pomůžete tak alespoň varovat ostatní,“ uzavírá Jan Cibulka.

Spustit audio

Související