Američané jedou silovou politiku a chtějí dělat věci sami. Z Mnichova má Evropa kocovinu, komentuje Pojar

17. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar | Foto: Martina Sedláková, Český rozhlas

Projev JD Vance byl cílený na německou scénu před volbami a zároveň na domácí americkou scénu. Byl to ideologický, nikoli zahraničněpolitický projev, hodnotí Tomáš Pojar (ODS)

Paříž dnes hostí schůzku evropských lídrů. Ti chtějí reagovat na vyjádření amerických představitelů na víkendové mnichovské konferenci, kteří naznačili, že Evropa nemusí být u rozhovorů o možném klidu zbraní a míru v téměř tři roky trvající ruské válce na Ukrajině. „Donald Trump se cítí být silným a chce jednat. Až Evropa vrhne svoji ekonomickou váhu na konkrétní akce a bude mít dostatečně vyzbrojené armády, bude relevantní,“ komentuje poradce premiéra Tomáš Pojar (ODS).

autoři: Petr Král , krt

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.