Aloise Nebela odmítli jako „skripta pro železničáře“, vzpomíná Joachim Dvořák, majitel nakladatelství Labyrint

17. leden 2019

V roce 1989 mu bylo 23 let a svět se mu doširoka otevřel. Dnes Joachim Dvořák vydává knížky a dětský časopis Raketa. O své současné nakladatelské práci v rozhovoru s Lucií Výbornou říká: „Chci vkládat energii do projektů, které mi dávají smysl.“

Psala se 90. léta  a zrodila se nová představa – představa nakladatele, který si na ušlechtilou produkci musí nejprve vydělat prodejem braku. „Doby se ale posunuly,“ upozorňuje Joachim Dvořák. „Jsou nakladatelé, kteří se věnují jen bezuzdnému škváru a jsou spokojení. Dívám se na naše nakladatelské řemeslo s pokorou. To, že někdo chce třeba jen vydělávat, je také legitimní.“

Baví mě objevovat nová česká jména a hledat nové autory u nás.
Joachim Dvořák

On sám se ovšem na knihy dívá úplně jinak. To, zda si na sebe kniha vydělá, nebo ne, totiž vůbec neřeší. „Zajímá mě, zda něco přinese obsahově, a teprve potom beru do ruky kalkulačku,“ říká muž, který už prý mnohokrát naletěl – ať už kolegům z branže, nebo třeba spisovatelům. „Někteří lidé si společné práce váží, jiní, když na ně začnou svítit reflektory, na ni zapomenou.“

Smlouva s ďáblem je věčná. A můj Faust možná nikdy nevyjde, říká výtvarník Petr Sís

Petr Sís

Hlavními postavami jeho ilustrací bývají lidé, kteří rádi objevují svět: individualisté, kteří hledají dobro. Galileo, Darwin, Kolumbus nebo třeba Exupéry… a pak je tu doktor Faust. Už na první pohled je jasné, že tohle jméno mezi ostatní hrdiny ilustrací Petra Síse příliš nezapadá. A uvědomuje si to i samotný Petr Sís. 

Odvážná rozhodnutí

Joachim Dvořák, majitel nakladatelství Labyrint, dnes spolupracuje s mnoha výbornými českými autory. Byl to mimochodem právě on, kdo na začátku tisíciletí odvážně vsadil na komiks Alois Nebel Jaroslava Rudiše. Když pak s prvním dílem vkročil do jednoho z velkých pražských knihkupectví, odmítli ho s tím, že skripta pro železničářská učiliště neprodávají. „Nikdo nebyl připraven na to, že by mohly vycházet hodnotné komiksy pro dospělé čtenáře. Alois Nebel byl první vlaštovka,“ vzpomíná.

Joachim Dvořák se rizik zkrátka nebojí. V roce 2014 tak třeba přišel s odvážným nápadem: v době, kdy dětské časopisy postupně skomíraly, se rozhodl začít vydávat zbrusu nový dětský časopis Raketa. „Nevydělá si to na sebe. Jednou se ale dostaneme na nulu a bude to v pohodě,“ usmívá se.

Jak vydat knihu?

Joachim Dvořák vydává Labyrint Revue, časopis Raketa a také knihy. Například Pikunikku od Moniky Baudišové

Jste začínajícím spisovatelem a hledáte nakladatele, který by vaše dílko vydal? Joachim Dvořák má pro vás jednu radu: ne všechno, co napíšete, prý musí vyjít knižně. 

Ovšem pokud o své jméno na obálce knihy skutečně stojíte, pak pro vás má další doporučení: „Věřte tomu, co děláte, a buďte trpěliví. Pokud jste napsali něco výjimečného, dřív nebo později si toho určitě někdo všimne.“

autoři: Lucie Výborná , als