Aleš Cibulka

Aleš Cibulka

Do studia Dopoledního Radiožurnálu přišel v úterý herec a moderátor Aleš Cibulka. Zavzpomínal jak v dětství připravoval pro rodiče zprávy. S Lucií Výbornou si povídali o moderování v rozhlase i televizi, o oblíbeném seriálu O češtině, a také o Cibulkových hereckých pokusech. Moderátor vysvětlil, co ho zajímá na životě prvorepublikových herců a hereček a prozradil zajímavosti o kalendáři pro filmové pamětníky. Ve středu 11. června bude hostem kriminalista Jiří Straus.

Aleš Cibulka na sebe v úvodu prozradil, že už od dětství toužil být moderátorem. Rodičům připravoval dokonce zprávy. "Když jsem dostal svůj první mikrofon, zalezl jsem pod postel s kazeťákem a novinami. A četl jsem všechno - od politiky po počasí. Do toho jsem zapasoval nějakou písničku," zavzpomínal moderátor, který vystudoval Vyšší odbornou školu hereckou a moderátorskou. "Tu školu mi poradila kamarádka, když jsem po gymnáziu hledal moderátorskou školu. Vyučovalo se tam všechno co moderátor potřebuje, ale bylo k tomu i herectví. Díky tomu, že třídními byli Veronika Žilková a Olda Vízner, tak se mi to nakonec zalíbilo. Na podzim se pro mě dokonce rýsuje role v klasickém divadle," prozradil Cibulka.

Označuje se Aleš Cibulka za moderátora zábavných či vzdělávacích pořadů? "Já si to užívám tak, že rozptyl je velký. Například rozhlasový Tobogán je zábavný pořad a tam si můžu dovolit něco, co si nemůžu dovolit v podnikatelském Pokru. V pořadu O češtině se zase třeba převleču za babku kořenářku či holku z Moravy, to si nemůžu dovolit jinde. Takže si plním sny," přiblížil moderátor. Jak vlastně vznikl pořad O češtině? "Před pár lety jsme s kolegou z televize udělali návrh na tento pořad. Sešlo se jich několik. Dali nás dohromady a ono to funguje - na podzim poběží stý díl pořadu a vyjde druhá knížka. Takže tvrzení, že lidí nemají zájem o český jazyk, není pravdivé. Všechny nás čeština zajímá. Z ohlasů vidíme, že je to napříč generacemi," řekl Cibulka.

Aleš Cibulka je autorem knih o herečkách prvorepublikových filmů. Napsal o Nataše Gollové i Zdence Sulanové. Vydal také kalendář na rok 2009 pro filmové pamětníky. "Tohle je můj splněný sen. Protože od čtenářů těch knížek přicházejí často dotazy - kdy zase něco napíšete, kdy něco bude. Tak jsem se rozhodoval, komu z herců nebo hereček bych se věnoval a nakonec jsem se rozhodl, že všem. Je tam 53 fotografií se sbírky Milana Volfa, které jste - troufám si říct - ještě neviděli. Navíc u každého dne v roce jsou údaje - kdo se narodil, kdo zemřel, kdy byla premiéra filmu a tak dále," prozradil Aleš Cibulka.

Záznam celého rozhovoru s Alešem Cibulkou si můžete poslechnout v Rádiu na přání.