Alena a Jaroslav Klempířovi

Ve středu hostil Dopolední Radiožurnál naše přední znalce Grónska - Alenu a Jaroslava Klempířovi. Manželé vysvětlili, proč už patnáct let pobývají několik měsíců v roce v Grónsku, přiblížili život a mentalitu lidí v této zemi. S Lucií Výbornou si také povídali o historii misijní práce Moravských bratrů v Grónsku. Ve čtvrtek 29. května bude hostem meteorolog Vladimír Vondráček.

Jaroslav Klempíř je původním povoláním hudebník - mimo jiné doprovázel jako hráč symfonického orchestru José Carrerase a Plácida Dominga. Přitom ho to ale stále táhlo do polárních krajů. "Já jsem chtěl být kartografem, geografem a hlavně dobrodruhem - polárníkem. V roce 1972 jsem se dostal s francouzsko-dánskou etnografickou expedicí na sever Grónska. A tam jsem dostal ten 'polární virus' - že se tam člověk musí neustále vracet. Tím virem pak byla nakažena i manželka," přiblížil Jaroslav Klempíř. "Mě se líbí ta strohá příroda, archaické hory a ledovce. Zajímají mě jejich výtvarné projevy, literatura, mýty či pověsti," dodala Alena Klempířová.

Manžele Klempířovi se také zajímají o misi Moravských bratrů, kteří připluli do Grónska v roce 1773. "Zpočátku se jim vedlo mizerně. Byli sice velmi šikovní řemeslníci, ale neuměli lovit, byli vydáni napospas - někdy jim Eskymáci hodili ze soucitu kus masa. Když chtěli kázat, tak na ně vyli, štěkali i házeli kameny. Zlomilo se to ve chvíli, kdy se mezi Eskymáky objevili neštovice - dvě třetiny tehdy umřeli. Moravští bratři je velmi pečlivě ošetřovali a starali se o ně," přiblížili Klempířovi, kteří se v Grónsku zajímají o etnologii, etnografii, sociální geografii a také kulturologii.

Alena a Jaroslav Klempířovi tráví tři až pět měsíců v roce v Grónsku. V zimě je tam až 50 stupňů pod nulou a polární noc. "Zima na mě nepůsobí depresivně. Slunce mi nechybí, prožívám to stejně jako oni - krátí si chvíle tím, že se rodiny navštěvují" přiblížila Alena Klempířová. "Léto, kdy slunce svítí 24 hodin, se využívá k lovům, je tam spousta zvěře, rozkvete země, je to nádhera," doplnil Jaroslav Klempíř. "Co se týče mentality místních lidí, je naprosto jiná. Trvalo dloho něž jsme k nim pronikli. Oni jsou - jako každý přírodní národ - velmi ostražití co se týče Evropanů. A také jsme se museli trošku naučit jejich jazyk," přiblížili Klempířovi, kteří - jak uvedli - mají v Grónsku moc přátel.

Záznam celého rozhovoru s Alenou a Jaroslavem Klempířovými si můžete poslechnout v Rádiu na přání.