Zrušit letní čas? Naší fyziologii je bližší ten zimní, méně nám brání v usínání, říká neuroložka
Noc na zítřek bude kvůli přepnutí do režimu letního času o hodinu kratší, pročež neuroložka Soňa Nevšímalová doporučuje dříve večeřet a jít spát. Vědecká veřejnost se podle ní kloní k názoru, že tělu je bližší čas zimní. „Zimní čas nám jednak dovoluje, že nás v zimě dříve osvítí světlo nebo slunce, když vstáváme a večer zase méně brání usnutí. Kdyby byl stále ten letní čas, tak by jako to slunce nás osvěvovalo strašně dlouho,“ míní.
Související
-
Bez pohybu hrozí apnoe, starostmi zase nespavost. Dnešní doba je velký stres, říká spánkový lékař
„Nespavost souvisí nejčastěji s nějakým stresem, v osobním životě nebo pracovním. No a dnešní doba, to je jeden velký stres,“ říká Martin Pretl, vedoucí Spánkové poradny.
-
V noci na neděli se mění letní čas na zimní. „Hodina spánku navíc nám neublíží,“ říká neuroložka
„Podzimní střídání je pro nás příjemnější, protože náš biologický rytmus je posunutý tak, že to není přesně 24 hodin, ale trochu déle,“ vysvětluje neuroložka Nevšímalová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.