Zrušit letní čas? Naší fyziologii je bližší ten zimní, méně nám brání v usínání, říká neuroložka
Noc na zítřek bude kvůli přepnutí do režimu letního času o hodinu kratší, pročež neuroložka Soňa Nevšímalová doporučuje dříve večeřet a jít spát. Vědecká veřejnost se podle ní kloní k názoru, že tělu je bližší čas zimní. „Zimní čas nám jednak dovoluje, že nás v zimě dříve osvítí světlo nebo slunce, když vstáváme a večer zase méně brání usnutí. Kdyby byl stále ten letní čas, tak by jako to slunce nás osvěvovalo strašně dlouho,“ míní.
Související
-
Bez pohybu hrozí apnoe, starostmi zase nespavost. Dnešní doba je velký stres, říká spánkový lékař
„Nespavost souvisí nejčastěji s nějakým stresem, v osobním životě nebo pracovním. No a dnešní doba, to je jeden velký stres,“ říká Martin Pretl, vedoucí Spánkové poradny.
-
V noci na neděli se mění letní čas na zimní. „Hodina spánku navíc nám neublíží,“ říká neuroložka
„Podzimní střídání je pro nás příjemnější, protože náš biologický rytmus je posunutý tak, že to není přesně 24 hodin, ale trochu déle,“ vysvětluje neuroložka Nevšímalová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.