Zprávy o šesté 4. října 2011

4. říjen 2011
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Ministr zemědělství Fuksa končí ve vládě

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Ministr zemědělství Ivan Fuksa ve vládě končí. Prezident Václav Klaus dnes přijal od premiéra Petra Nečase návrh na Fuksovo odvolání. Nečas své rozhodnutí zdůvodnil tím, že není už delší dobu s prací ministra spokojen. Ivan Fuksa ale jakékoliv pochybení odmítá. Nečas chce Fuksova nástupce vybrat v řádu dnů.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Mlčení během jednání vlády, postoj k hlasům České republiky nebo snaha o prosazení takzvané Dřevěné knihy. To jsou jen některé důvody, které premiéra Petra Nečase prý vedly k odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy.

Petr NEČAS, premiér /ODS/:
Ty důvody jsou důvody, nikoliv osobního, ale politického charakteru, to znamená, že jako předseda vlády jsem s ním dlouhodobě nespokojený. Já jsem samozřejmě mu své výhrady vyjádřil několikrát.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
Fuksa odmítá, že by ve vedení ministerstva zemědělství chyboval. Podle něj za jeho odvoláním stojí vnitrostranický boj v ODS.

Ivan FUKSA, odvolaný ministr zemědělství:
Za celou dobu mého působení nevidím žádné zásadní pochybení. Jednoznačné mé pochybení bylo to, že jsem si dovolil panu premiérovi sdělovat na půdě ODS jiné názory, než má on.

Martina SPĚVÁČKOVÁ:
To Nečas odmítl a dodal, že Fuksa byl adeptem na odvolání už na jaře, kdy na jeho odchod tlačili koaliční partneři. Martina Spěváčková, Radiožurnál.

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
A odvolaný ministr zemědělství Ivan Fuksa bude hostem večerních Ozvěn dne. Začínají hned po Zprávách o šesté.

Odvolání Ivana Fuksy

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Na odvolání Ivana Fuksy z postu ministra zemědělství už reagovali jak koaliční, tak opoziční politici.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Překvapení, to byla nejčastější reakce zástupců jak opozičních, tak koaličních politických stran. Například místopředseda regionálního sdružení středočeské ODS, jejíž členem je i odvolaný ministr, poslanec Petr Tluchoř prý první signály o Fuksově odvolání zachytil až včera a zásadně s ním, stejně jako většina členů vedení středočeské ODS, nesouhlasí.

Petr TLUCHOŘ, poslanec /ODS/:
Považujeme to za hrubý zásah do středočeské ODS a pokus ovlivnit nadcházející volbu vedení regionu.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake připustila, že v kuloárech se o odvolání Ivana Fuksy mluvilo, při jednání vlády tomu prý ale nic nenasvědčovalo. I podle Peake jde o boj frakcí v ODS.

Karolína PEAKE, vicepremiérka /Věci veřejné/:
Důvody pro odvolání premiérem Nečasem v tuto chvíli jsou spíše z důvodu vnitrostranických.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Stejně to vidí i místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda, ministr financí /TOP 09/:
S odborných důvodů to určitě být nemohlo, protože Ivan Fuksa nepochybně byl kompetentní a pracovitý ministr.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Ve shodě s politickými soupeři je i šéf Senátu, sociální demokrat Milan Štěch. I ten za odvoláním Ivana Fuksy vidí vnitrostranický spor.

Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Určitě v té současné vládě, která teda je samozřejmě vláda propadáku, tak on patřil k těm lepším.

Věra MASOPUSTOVÁ:
Věra Masopustová, Radiožurnál.

První zkušební emise dluhopisů pro občany slaví velký úspěch

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
První zkušební emise dluhopisů pro občany slaví velký úspěch. Zdá se, že plánovaných 10 miliard korun nebude stačit.

Jitka HANŽLOVÁ:
Podle údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí, si během jednoho a půl dne, tedy do dnešních 14 hodin, lidé zamluvili dluhopisy za 8 miliard a 800 milionů korun.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda, ministr financí /TOP 09/:
Na rozdíl od včerejška, kdy nejprve byli uspokojeny takoví ti větší investoři, tak dnes už opravdu kape velmi intenzivně ten prodej těch běžných domácností z ulice.

Jitka HANŽLOVÁ:
Radoval se ministr financí Miroslav Kalousek.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda, ministr financí /TOP 09/:
Abychom prodávali aspoň několik dnů, tak s největší pravděpodobností blížící se jistotě rozhodnu o překročení toho desetimiliardového limitu, který jsem určil pro tenhle pilotní projekt. Nerad bych zavíral krám dříve, než v pátek, což při tom zájmu, který běží, bude znamenat, že to bude víc než 10 miliard.

Jitka HANŽLOVÁ:
Zatím jde o nepotvrzené objednávky. Lidé mají 5 dní na to, aby zamluvené dluhopisy zaplatili. Na účet jim budou připsány 11. listopadu. Jitka Hanžlová, Radiožurnál.

EU má přísnější pravidla pro rozpočtové schodky

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Za překračování v Unii povolených rozpočtových schodků a nadměrné zadlužování budou hrozit citelnější sankce. Ministři financí evropské sedmadvacítky na schůzce v Lucemburku definitivně schválili reformu Paktu stability a růstu, který mezní hodnoty deficitů a dluhů stanoví. Minulý týden jí zelenou dali i europoslanci.

Pavel NOVÁK:
Nově se bude sledovat nejen nadměrný rozpočtový deficit, ale i stav veřejného dluhu země. Hrozby sankcemi se týkají hlavně zemí eurozóny. V případě neuposlechnutí výzev Evropské komise k nápravným opatřením by problémový stát musel složit na účet komise kauci, která by se mohla proměnit v pokutu, kdyby se země nadále nechovala podle pravidel. K odvrácení komisí navrhovaných sankcí by se za stát porušující pakt musela postavit většina ostatních zemí. Podle ministra financí Miroslava Kalouska sice došlo ke změkčení původního návrhu, ale i tak je to velké zpřísnění dnešních pravidel.

Miroslav KALOUSEK, místopředseda, ministr financí /TOP 09/:
Přece jenom, byť s určitými brzdami, mohou být uplatňovány výrazné sankce pro ty, kteří nechtějí přispívat k finanční disciplíně celé eurozóny.

Pavel NOVÁK:
Z Lucemburku Pavel Novák, Český rozhlas.

Nejméně 70 lidí zabil útok islámských fanatiků v somálské metropoli

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Pravděpodobně sebevražedný útočník zabil v somálské metropoli Mogadišu v blízkosti vládních budov nejméně 70 lidí. Desítky dalších utrpěly zranění. K bombovému atentátu se přihlásila islamistická militantní skupina AlŠabáb, která ovládá velkou část rozvrácené východoafrické země. Ozbrojenci navíc pohrozili dalšími útoky na vládní a vojenské cíle a vyzvali civilisty, aby se nezdržovali v jejich blízkosti.

Jan PROKEŠ:
Podle svědků najel útočník nákladním vozem do brány ke komplexu ministerských budov. Následná expozice zabila kromě vojáků také některé ze studentů a rodičů, kteří v oblasti čekali na oznámení výsledků soutěže o školní stipendia. Fanatické milice hnutí AlŠabáb programově odmítají jiné než náboženské vzdělávání a násilně potlačují mimo jiné sledování televize, hry nebo hudbu v rozhlase. Během letní eskalace humanitární krize ve středním a jižním Somálsku se jednotkám Africké unie a místní provizorní vlády podařilo vytlačit většinu extremistů z Mogadiša a vytvořit tam bezpečnější základnu pro distribuci pomoci pro hladovějící. Ta je po posledním incidentu opět méně jistá. Jan Prokeš, Radiožurnál.

Policie v Brně zatkla další členy Toflova gangu

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Policejní inspekce zatkla v Brně tři lidi, které vyslýchá v souvislosti s aktivitami brněnského policejního gangu. Mezi zadrženými je podle deníku Právo jeden bývalý policista z brněnské hospodářské kriminálky, advokát a také někdejší člen policejní inspekce. Kriminalisté zatím nechtějí podávat konkrétní informace.

Gabriela GRMOLCOVÁ:
Jedná se o druhou fázi razie v souvislosti s takzvaným Toflovým gangem. Tak je nazývána skupina brněnských expolicistů, která údajně vydírala podnikatele a za úplatky zahlazovala jejich kauzy. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták zatím jen uvedl, že razie proběhla.

Pavel HANTÁK, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu:
V průběhu žádné informace poskytovány býti nemohou.

Gabriela GRMOLCOVÁ:
Jedním ze zadržených je i bývalý policejní inspektor Lubomír Mokrý, tedy bratr někdejšího předsedy Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého. Ten nám informaci potvrdil.

Pavel MOKRÝ:
On byl v té samé roli už začátkem srpna, kdy podával nějaké vysvětlení.

Gabriela GRMOLCOVÁ:
Pro Radiožurnál Gabriela Grmolcová, Brno.

Na znečišťování životního prostředí se podílí především velké podniky

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Na znečišťování životního prostředí se podílí především velké podniky, které v loňském roce vypouštěly víc škodlivých látek. Ukazuje to analýza dat z integrovaného registru znečišťování, kterou dnes zveřejnilo sdružení Arnika.

Lucie HUSÁROVÁ:
Zvýšila se produkce prachu a oxidu uhličitého, trojnásobně víc bylo toxických dioxinů. Fakt, že množství emisí nebezpečných prachových částic narostlo o tisíc tun, je podle Jindřicha Petrlíka z Arniky celkem překvapivý.

Jindřich PETRLÍK, sdružení Arnika:
V době, kdy se mluví o tom, že Česká republika nesplňuje limity pro prachové částice ve venkovním ovzduší, dojde k tak výraznému nárůstu u průmyslových podniků, které by měly být nejsnáze pod kontrolou.

Lucie HUSÁROVÁ:
Narostly také emise rtuti, v povrchových vodách přibylo prvků, které ohrožují vodní organismy. Zdvojnásobilo se množství látek, které poškozují ozónovou vrstvu. Nejvíc velkých průmyslových zdrojů znečištění je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Lucie Husárová, Radiožurnál.

Soudní dvůr EU uvolnil podmínky pro příjem sportovních přenosů na placených kanálech

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Soudní dvůr Evropské unie uvolnil podmínky pro příjem sportovních přenosů na placených kanálech. Verdiktu se nejspíš bude muset přizpůsobit televizní trh v Evropě. Podle unijních soudců totiž není možné zakázat živé sledování fotbalových přenosů na placených kanálech přes dekódovací kartu z jiného státu Evropské unie.

David KOUBEK:
Majitelka jednoho anglického baru Karen Murphyová chtěla pouštět ve svém lokále utkání Premier League. Místo televize Sky, která má licenci pro Británii, si koupila asi desetkrát levnější dekódovací kartu na řecký satelitní kanál, který přímé přenosy také nabízel. Za to ji zažalovala fotbalová asociace Premier League. Soudní dvůr Evropské unie ale teď po více než 5 letech sporů rozhodl, že zákaz příjmu přes dekódovací karty z jiné země Unie odporuje pravidlům společného trhu. "Cítím se jako bych porazila celou první ligu a televizi Sky," nechala se slyšet Murphyová. Rozhodnutí unijních soudců je precedent, takže nejspíš zasáhne trh předplacených televizí. Výnosy z práva na fotbalové přenosy přitom plní kasy řady fotbalových klubů v Evropě. David Koubek, Radiožurnál.

Nobelovka za fyziku pro objevitele zrychlování rozpínání vesmíru

Jana UTTENDORFSKÁ, moderátorka:
Laureáty letošní Nobelovy ceny za fyziku byly ve Stockholmu vyhlášení tři astrofyzikové. Královská akademie věd ocenila Saula Perlmuttera, Briana Schmidta a Adama Riesse za odhalení zrychleného rozpínání vesmíru, které objevili díky pozorování vzdálených supernov.

Ondřej BOUDA:
Vědci už skoro 100 let ví, že se vesmír od velkého třesku rozpíná. Předpokládalo se ale, že expanze zpomaluje kvůli gravitaci. Důkaz o opaku tak v roce 1998 otřásl základy kosmologie a odhalil vesmír, který je vědě stále do značné míry neznámý.

Petr KULHÁNEK, ČVUT, Praha:
Představte si, že vyhodíte kámen do vzduchu, nikdy se vám nestane, že by ten kámen sám od sebe začal letět rychleji a rychleji od vás. A musí tady být cosi, co ten vesmír rozfukuje a fyzikové to zatím provizorně nazvali Temná energie.

Ondřej BOUDA:
Vysvětluje profesor Petr Kulhánek z ČVUT v Praze. Další vědci po Temné energii od té doby pátrají. O její existenci existuje řada nepřímých důkazů, ale o jejích fyzikálních základech nemáme zatím ani tušení. Trojice oceněných astrofyziků tak svým objevem významně přispěla k rozvoji našeho chápání vesmíru. Ondřej Bouda, Radiožurnál.

autor: jut
Spustit audio