Zprávy o šesté 30. června 2012

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Newsroom Radiožurnálu
0:00
/
0:00

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Poslední tři zraněné turistky z tragické nehody autobusu v Chorvatsku se vrátily do Česka

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Poslední tři zraněné turistky z tragické nehody autobusu v Chorvatsku se vrátily do Česka. Přiletěly odpoledne na kbelské letiště armádním speciálem na doprovodu lékařů, zdravotních sester a psychologa. Ve studiu je teď Eva Rajlichová, která na kbelském letišti byla a přílet sledovala.

Eva RAJLICHOVÁ:
Převoz probíhal bez problémů. Kvůli jedné z dětských pacientek museli ale piloti udržovat letadlo v nižší letové hladině. Pokračuje jeden z armádních lékařů Božetěch Jurenka.

Božetěch JURENKA, armádní lékař:
To děvčátko mělo prostě charakter poranění takové, že prostě ten kabinový tlak, který se rutinně udržuje v letové hladině, by nebyl příznivý pro typ tohoto poranění.

Eva RAJLICHOVÁ:
Dětské pacientky ze Kbel pokračovaly vrtulníkem do krčské Thomayerovy nemocnice. Dospělá žena je v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Lékaři považují stav všech za stabilizovaný mimo ohrožení života.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Eva Rajlichová, díky.

Zdravotní pojišťovny chtějí po nemocnicích, aby rušily lůžka i celá oddělení

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Zdravotní pojišťovny chtějí po nemocnicích, aby rušily lůžka i celá oddělení. A to hlavně v regionech. Jinak jim neprodlouží smlouvu. Kliniky by pak byly bez peněz. Zatím se dohodly s více než čtvrtinou nemocnic. Nové smlouvy na pět let jich má 52. Pojišťovny spolu s Ministerstvem zdravotnictví chtějí méně oddělení, ale zato kvalitnější péči. Potvrdil to prezident Svazu pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Jaromír GAJDÁČEK, prezident Svazu pojišťoven:
U těchto nemocnic došlo ke shodě, jsou to nemocnice i tam, kde se třeba omezily počty lůžek, kde se zrušilo nějaké oddělení. Anebo kde jste se naopak shodli na tom, že ta restrukturalizace už třeba proběhla v minulosti a není třeba tam dělat žádné významné opatření. Nejsou v tom seznamu fakultní nemocnice. A to z toho důvodu, že v podstatě u fakultních nemocnic se neustále jedná, jestli tam budou centra specializované péče anebo ne.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Svaz pacientů kroky Ministerstva zdravotnictví a pojišťoven odmítá, říká předseda Luboš Olejár.

Luboš OLEJÁR, předseda Svazu pacientů:
Nerozumím tomu, proč zdravotní pojišťovny svým pojištěncům, tedy nám, vytváří snížený objem dostupnosti péče de facto, protože tím, že sníží počet zdravotnických zařízení, tedy lůžek akutních, tak tím se sníží dostupnost pro nás. A to to je v třetím tisíciletí pro nás naprosto nepřijatelný model. Navíc nerozumíme, proč pojišťovny toto dělají, když vlastně ty nemocnice si mohou sami regulovat počet lůžek.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Svaz pacientů kvůli rušení lůžek zřejmě podá trestní oznámení a uvažuje i o stížnosti k antimonopolnímu úřadu.

Záchranáři z celé České republiky měli dnes plné ruce práce

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Záchranáři z celé České republiky měli dnes plné ruce práce. Kvůli horkému počasí vyjížděli ke kolapsům z tepla. Proti jiným víkendovým dnům vzrostl počet jejich zásahů o desítky procent. Jinak tomu nebylo ani ve středních Čechách.

Pavel PAVLAS:
Středočeští záchranáři dnes vyjížděli zhruba k 30 případům kolapsů z tepla, úpalům a úžehům. Problémy měli nejvíce kardiaci, astmatici a starší lidé. Mezi nimi i 79 letá žena z Jílového u Prahy, která byla dehydrovaná. Lékaři proto doporučují hodně pít hlavně čistou vodu a občas se osprchovat tak, jako to dělali lidé z Dobřichovic u Prahy. Jak se osvěžujete v tomto vedru?

anketa Dobřichovice u Prahy:
Já většinou sedím ve stínu. Koupeme se v bazéně, nebo se polejváme studenou vodou.

Pavel PAVLAS:
Naopak lékaři varují v těchto teplých dnech před pitím sladkých nápojů, kávy a alkoholu. Pro Radiožurnál Pavel Pavlas, střední Čechy.

Přes východ Spojených států se přehnaly silné bouřky

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Přes východ Spojených států se přehnaly silné bouřky. Zabily přinejmenším pět lidí. Miliony obyvatel jsou bez elektřiny. Ve Washingtonu nejezdili dokonce některé linky metra.

Vít POHANKA:
Washington a jeho předměstí trpí v posledních dnech velkými vedry. Právě to je podle meteorologů příčinou extrémně silných bouřek. Vítr při nich místy dosahoval rychlosti skoro 130 kilometrů za hodinu stejně jako při hurikánu. Lámaly se větve, padaly stromy a strhávaly elektrické vedení. Dnes ráno místního času byly bez proudu v okolí Washingtonu sta tisíce domácností a podniků. Horké letní počasí má pokračovat a meteorologové varují před dalšími silnými bouřkami. Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

Extrémní vedra ve střední a jižní Evropě

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Extrémní vedra jsou i ve střední a jižní Evropě, v Itálii a v Chorvatsku meteorologové předpovídají místy až 40 stupňů Celsia. V Maďarsku, v Rumunsku či Bulharsku vedra nejsou o moc mírnější. Naopak část Británie trápí záplavy a v Německu se museli vypořádat s bouřemi, které narušily i železniční dopravu.

Dálnice vedoucí k jihu Evropy byly i dnes plné aut

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Dálnice vedoucí k jihu Evropy byly i dnes plné aut. Teď v podvečer je stále provoz živý, jak by nám měl z Dalmácie potvrdit i zpravodaj Martin Dorazín. Potvrdíš?

Martin DORAZÍN:
Ano, samozřejmě. V Dalmácii a ve všech dálnicích, na všech dálnicích, které vedou k moři, to znamená ze Záhřebu do Splitu a ze Záhřebu do Rijeky je velmi hustý, ale plynulý provoz. Tam se nikde nečeká. S několika desítkami až minut zdržení musí motoristé počítat na hraničních přechodech především ze Slovinska a konkrétně na hraničním přechodu Maceo, tam je kolona dlouhá asi dva kilometry. Kolony se tvoří také před mýtnou branou tam, kde se platí za dálnici nebo kde si lidé vyzvedávají kartičky k placení. Především na terminálu Lučko za Záhřebem, tam je asi kilometrová kolona. Ale ty kolony se nárazově mění. Může se stát, že motoristé přijedou a budou čekat déle, nebo i méně. Naprosto volný byl po celý den přechod z Maďarska přechod Goričan. Nicméně motoristé, kteří pokračovali dál přes Chorvatsko třeba do Srbska a do Řecka, čekali na hranici se Srbskem v " Pajakovu". Na chorvatských dálnicích navzdory velmi hustému provozu dnes nedošlo k žádným závažnějším dopravním nehodám. Z Chorvatska Martin Dorazín, Radiožurnál.

Muhammad Mursí složil přísahu a stal se v pořadí pátým prezidentem Egypta

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Muhammad Mursí složil přísahu a stal se v pořadí pátým prezidentem Egypta. Zároveň je prvním demokraticky zvoleným prezidentem země a prvním islamistou v tomto úřadu. Bude také dosud jediný, kdo jako svoji zástupkyni jmenuje ženu. Jako druhého viceprezidenta chce Mursí křesťana, zástupce druhého nejsilnějšího náboženství v Egyptě. Snaží se tak rozptýlit obavy z toho, že se po jeho zvolení stane dosud sekulární Egypt striktně muslimskou zemí.

Vedení ODS souhlasí s odvoláním ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Vedení ODS souhlasí s odvoláním ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Podle stranických lídrů popularita Pospíšila neznamená, že je úspěšným šéfem resortu. Společné prohlášení podepsalo celé vedení kromě Přemysla Sobotky. Místopředseda Senátu a kandidát ODS na prezidenta to odmítl. Premiér totiž podle něj dostatečně nevysvětlil, proč vlastně Jiřího Pospíšila odvolal z vlády.

Přemysl SOBOTKA, místopředseda Senátu, kandidát na prezidenta /ODS/:
S tím textem jsem měl s některými částmi problém. Samozřejmě absolutně nezpochybňuju roli premiéra, aby si odvolával své ministry, ale bez znalostí důvodu, proč byl odvolán, kromě toho mediálního, tak jsem nebyl s tím ztotožněn, takže jsem odmítl to podepsat.

Absolventi vysokých škol musí umět cizí řeč

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Absolventi vysokých škol musí umět cizí řeč. Mají tak větší šanci najít si práci. Pro 89 procent zaměstnavatelů je důležitá znalost hlavně anglického jazyka. Jenže víc než polovina tvrdí, že vysokoškoláci anglicky dobře neumí. Ukázal to průzkum České studentské unie mezi 52 manažery personálních oddělení významných firem. Jiří Kohout z unie řekl, že výbornou znalost cizího jazyka firmy ocení finančně.

Jiří KOHOUT, Česká studentská unie:
Ta konkrétní výše záleží obor od oboru, ale standardně se pohybujeme, podle toho, co nám vyšlo v tom průzkumu u těch oslovených firem, někde mezi třeba 32 a 36 tisíci.

Jana PETROVÁ, moderátorka:
93 procent personálních manažerů si myslí, že by absolventi měli už při studiu získat pracovní zkušenost nebo praxi ze svého oboru.

Film Hoří, má panenko dostal nový facelift

Jana PETROVÁ, moderátorka:
Film Hoří, má panenko dostal nový facelift. Tak těmito slovy uvedl moderátor Marek Eben promítání tohoto Formanu snímku na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Nově digitalizovaný snímek z roku 1967 ukázal svou novou tvář. A pobavil.

Adéla HAVRÁNKOVÁ:
Vesnický bál, volba královny krásy po hasičsku, nebo sonda do duše člověka. Ve filmu Hoří, má panenko, toho je možné najít ale mnohem víc. Doplnění atmosféry se ve foyer kina pohybovalo několik uniformovaných požárníků. Jedním z nich byl i pan Vladimír.

Vladimír, hasič:
Chceme jako ukázat se tady v těchto uniformách z roku 67.

Adéla HAVRÁNKOVÁ:
Sál ve Vrchlabí, kde se tehdy točilo, museli před natáčením přemalovat hned dvakrát. A přešili také uniformy hasičů, aby vyhovovali materiálu, na který se natáčelo. Vít Komrzý ze společnosti UPP, která film digitalizovala, mi vysvětlit, že negativy a pozitivy se políčko po políčku skenují na speciální zařízení. To ale není všechno.

Vít KOMRZÝ, společnost UPP:
Vyčistíme, obarvíme a snažíme se vrátit ho do stavu, který co nejvíce odpovídá originálu z doby, kdy ten film vznikl.

Adéla HAVRÁNKOVÁ:
Adéla Havránková, Radiožurnál, Karlovy Vary.