Zprávy o šesté 26. prosince 2012

26. prosinec 2012
Zprávy o šesté

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, a. s. Texty neprocházejí korekturou. Zvukové záznamy Zpráv o šesté i dalších zpravodajských a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Začaly povánoční výprodeje

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Začaly povánoční výprodeje. Lidé tak vzali některé obchody doslova útokem. Třeba zlevněnou elektroniku někde vykoupili za pár minut. S cenou dolů jde také zimní oblečení, obuv a sportovní zboží. Zájem je také o věci do domácnosti a hračky.

Lenka JANSOVÁ:
Někde brali lidé obchody útoky, jako třeba velké prodejny elektroniky na okraji Prahy. Jinde se pár kolemjdoucích ospale přehrabovalo ve zlevněných tričkách a odcházelo s prázdnou, jako třeba tady na Václavském náměstí v centru Prahy.

osoba:
Ten výběr toho zboží není úplně ono, co bychom potřebovali.

Lenka JANSOVÁ:
Podle právního poradce časopisu dTest Miloše Borovičky musí být na každém kusu zboží zvlášť cena po slevě.

Miloš BOROVIČKA, právní poradce časopisu dTest:
Jedná se o přestupek proti zákonu o ochraně spotřebitele a hrozí tam obchodníkovi pokuta od České obchodní inspekce.

Lenka JANSOVÁ:
Využít povánoční slevy se chystá asi třetina Čechů. Lenka Jansová, Radiožurnál.

V zahraničí otevřeli kvůli povánočním slevám některé obchody už pár minut po půlnoci

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V zahraničí otevřeli kvůli povánočním slevám některé obchody už pár minut po půlnoci. Nahrnuli se do nich davy zákazníků. Jen ve Velké Británii se útrata v dnešní takzvaný /nesrozumitelné/ odhaduje na 500 milionů liber.

Posledních pár dní zbývá na dorovnání letošních plateb

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Posledních pár dní zbývá na dorovnání letošních plateb. Důležité je to hlavně pro ty, kteří chtějí získat maximální možnou státní podporu a nejvyšší daňové úlevy.

Lenka ŠUMOVÁ:
Většina bank převede peníze svých klientů s letošním datem naposledy zítra. Jediný den tak mají na podání příkazu ti, kterým ještě chybí dorovnat stavební spoření, životní nebo penzijní pojištění. Od státu mohou lidé získat až 2000 korun, pokud na jejich stavebním spoření přibude za letošní rok 20 tisíc. O 2000 korun nižší částku si musí za rok naspořit na penzijním fondu ten, kdo si chce z daní odečíst maximálně možných 12 tisíc. Stejnou slevu na dani mají šanci získat i majitelé životní pojistky. Lenka Šumová, Radiožurnál.

Česká republika neplní maastrichtská kritéria

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Česká republika neplní maastrichtská kritéria. Tedy požadavky Evropské unie nutné pro přijetí eura. K jejich dodržování se zavázala při vstupu do Unie. Mají sloužit k zajištění zdravých veřejných rozpočtů. Za porušení ale nehrozí žádné sankce.

Ondřej BOUDA:
Z dokumentů České národní banky vyplývá, že letos se nepodařilo dodržet 2 ze 4 kritérií, konkrétně jde o inflaci, která rostla kvůli zvyšování daně z přidané hodnoty a schodek veřejných financí byl vyšší než 3 procenta hrubého domácího produktu. Naopak nemáme problém s celkovým dluhem, který nepřerostl 60 procent HDP. A také úrokové sazby, které jsou už několik let na rekordních minimech, nepřekročily stanovené limity. Česká vláda věří, že díky reformám se podaří už v příštím roce všechna kritéria splnit. Datum přijetí eura ale zatím stanovovat nechce. Ondřej Bouda, Radiožurnál.

Obleva vyhnala lyžaře ze sjezdovek

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Obleva vyhnala lyžaře ze sjezdovek. I nejvýše položené svahy Krkonoš tak zažívají jedny z nejslabších vánočních svátků. Jak to vypadá na severu Čech, to ví reportérka Šárka Škapiková.

Šárka ŠKAPIKOVÁ:
Sjezdovky s vydřenými místy plnými trávy, teplé počasí, sem tam dokonce déšť nebo mrholení, no, ale málo lyžařů, tak tak to vypadá v Jizerských horách, ve ski areálech na Liberecku a také ve výše položených lyžařských centrech v Krkonoších. Provozovatelé vleků a lanovek jsou z teplého počasí nešťastní. Za poslední dny přišli prý oproti minulým letům o stovky zákazníků. Kdo si lyžařské podmínky naopak chválí, to jsou běžkaři a hlavně v Jizerských horách se jim prý v bílé stopě jezdí velmi příjemně. Pro Radiožurnál Šárka Škapiková.

O víkendu má přijít ochlazení

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Ochlazení má přijít až o víkendu. Meteorologové předpovídají, že zítra celodenní déšť zvedne hladiny řek v jižních a západních Čechách. Varování platí pro Plzeňský a Jihočeský kraj. Podle meteorologa Pavla Borovičky mohou hladiny na některých místech překročit i druhý povodňový stupeň.

Pavel BOROVIČKA, Český hydrometeorologický ústav:
Ta výstraha platí od zítřejší 21 hodiny večerní. A týká se především povodí Berounky a Horní Vltavy. A nástup vln očekáváme právě v noci ze čtvrtka na pátek na horních tocích. Ovšem ta situace by měla být oproti těm předcházejícím dnům možná o malinko klidnější. No, a druhá výstraha, ta se týká povodí Horní Vltavy, tady by měly hladiny se nejvíce zvednout v povodí Horní Otavy a Vltavy až po nádrž Lipno. A maximální hladiny v tomto ohledu očekáváme právě v noci ze čtvrtka na pátek.

Problémy s počasím jsou i na jihu Spojených států

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Problémy s počasím jsou i na jihu Spojených států. Tornáda tam na mnoha místech strhala elektrické vedení a mnoho domů přišlo o střechy. Sníh napadl i ve státech, kde ho obvykle nemívají.

Ruský parlament schválil zákaz adopcí dětí Američany

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Zákaz adopcí dětí do Spojených států schválila v Rusku i horní komora parlamentu. Zákon tak čeká už jen na podpis prezidenta Vladimira Putina. Ten mu slíbil podporu už minulý týden. Norma je odpovědí na americký zákon Magnického, který počítá se sankcemi pro ruské občany porušující lidská práva.

Lenka KABRHELOVÁ:
Ruská rada federace, horní komora parlamentu schválila zákon jednohlasně. Norma kromě zákazu adopcí do Spojených států počítá také se zákazem činnosti všech nevládních organizací, které se zabývají politickou aktivitou a čerpají finance ze Spojených států. V rámci odvety zavádí restrikce vůči cizincům, kteří měli podle Moskvy porušit práva ruských občanů. Kritikové v Rusku označují postup zákonodárců za pobuřující. Petici proti zákazu adopcí podepsalo přes 100 tisíc lidí. Loni našlo u zahraničních rodin nový domov téměř 3500 opuštěných ruských dětí. Třetinu z nich adoptovali občané Spojených států. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Moskva.

Iráčtí sunnité zablokovali hlavní obchodní cestu do sousední Sýrie a Jordánska

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Desetitisíce iráckých sunnitů zablokovaly hlavní obchodní cestu do sousední Sýrie a Jordánska. Mávali přitom starými iráckými vlajkami, které byly symbolem země před pádem vlády sunnitského diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Už čtvrtý den se demonstranti snaží stupňovat svůj tlak na vládu šíitského premiéra Núrího Malíkího. Obviňují z toho, že podporuje většinové šíity v persekuování menšinových sunnitů.

Gorilí mládě v Tróji vidělo už 10 tisíc lidí

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Rekordních 10 tisíc lidí se o svátcích přišlo podívat do pražské zoologické zahrady na gorilí novorozeně. Přišlo na svět na 22. prosince. A jenom na Štědrý den ho vidělo 5 tisíc příchozích. To je zřejmě největší denní návštěvnost v celé historii zahrady v Troji, řekl Radiožurnálu její ředitel Miroslav Bobek. Podle něj se mláděti i jeho matce Kijivu daří dobře.

Miroslav BOBEK, ředitel ZOO Praha:
Co je docela zajímavé, že Kijivu už ho na okamžik půjčila Shindě a ta ho ukázala našim chovatelů. Takže ti ho poprvé viděli z blízka. Nicméně tedy je jaksi je předčasné ještě mluvit o tom, jakého pohlaví je to mládě. Tam budeme ještě nějakou dobu čekat na výsledky genetických analýz.

autor: tet
Spustit audio