Zemřel David Bowie, britské hudební legendě bylo 69 let

11. leden 2016

Ve věku 69 let v neděli zemřel britský hudebník David Bowie. Oznámila to jeho rodina. Rocker nedávno vydal ke svým narozeninám 8. ledna nové album. Novátorský zpěvák, skladatel a herec bojoval rok a půl s rakovinou.

"David Bowie po 18 měsících statečného boje s rakovinou dnes zemřel pokojně, obklopen svou rodinou. I když mnozí z vás budou z této ztráty zarmouceni, žádáme vás, abyste respektovali soukromí rodiny v době jejího smutku," uvádí se v prohlášení zveřejněném na jeho oficiální facebookové stránce a datované 10. ledna. Jeho smrt posléze potvrdil Bowieho syn, Duncan Jones.

Kariéra Davida Bowieho trvala 41 let. Poprvé upoutal veřejnost v roce 1969 albem Space Oddity. Skutečnou slávu mu ale přineslo až v roce 1972 album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars.

Zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů. Už tehdy britský hudebník ukázal, že se nebojí experimentovat s různými hudebními styly.

„V roce 1971 natočil a vydal písničku Changes. Někdy se říká, že je to jeho dlouhé krédo v kostce. Naprosto popíral názor, že je potřeba být věrný určitému publiku. A že v okamžiku, kdy zradíte svůj hudební styl nebo ho proměníte, tak riskujete a odcházíte od vypěstovaného publika. On dokázal, že to není pravda,“ říká hudební publicista Pavel Klusák.

Velmi výrazná byla i jeho nevšední image - střídal různé extravagantní kostýmy a masky. Bowie nebyl jenom hudebníkem, ale také hercem. Objevil se v 26 filmech. Například ve snímku Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista.

Čtěte také

Dostál i pověsti správného rockera, co se týče bouřlivého životního stylu. Zpěvák tvrdil, že už dávno nepije, nebere drogy a zbavil se i podle něj své největší závislosti - kouření cigaret.

„Když jste mladí, myslíte si, že spousta věcí je ohromně důležitá - včetně vás samotných. Ale jak stárnete, uvědomíte si, že skutečně důležitých je jen pár základních věcí. Jedna z nich je láska vašich blízkých, další je snaha vůbec přežít a pak starost o vaši nejbližší rodinu, která se pak postupně rozšiřuje na přátele, na širší okruh známých a tak dále. Jako kruhy ve vodě,“ popsal životní postoje po svých 60. narozeninách.

Dřívějším bouřlivým životem se Bowie rozhodně netajil. Sám říkával, že v sedmdesátých letech fungoval prakticky neustále na drogách. Tehdy se přiznal také ke své bisexualitě. To ale o několik let později zase odvolal.

Za svůj život se dvakrát oženil. Z prvního manželství má Bowie syna - filmového režiséra Duncana Jonese, z druhého pak dceru Alexandrii Zahra Jonesovou.

Slavné osobnosti, politici a fanoušci zaplnili internetové sociální sítě vyjádřeními lítosti a úcty k zesnulé poprockové legendě.

Slova to nemohou vyjádřit, napsal na twitteru hudebník Brian Eno, který spolupracoval s Bowiem na některých albech. David Bowie byl pro mě jednou z nejdůležitějších inspirací, byl tak neohrožený a tak kreativní, uvedl rapper Kanye West.

"Vyrůstal jsem při poslechu a sledování popového génia Davida Bowieho. Byl mistrem objevování. Je to ohromná ztráta," napsal na twitteru britský premiér David Cameron.

Bowie, vlastním jménem David Robert Jones, zemřel dva dny po vydání svého 25. studiového alba Blackstar.

Má jazzový nádech a hudebník s ním opět zaujal posluchače a kritiky. Magazín Rolling Stone napsal, že Blackstar je Bowieho nejlepším antipopovým mistrovským dílem od 70. let.

Prestižní newyorská koncertní síň Carnegie Hall už ohlásila koncert na počest Davida Bowieho. Poslední den v březnu na něm zahraje třeba Cyndi Lauper nebo kapela The Roots.

David Bowie
autoři: onh , pan
Spustit audio