Zemědělský fond začal znovu proplácet dotace Agrofertu. „Postupuje podle zákona,“ tvrdí Kováčik

Česku hrozí, že bude muset vracet evropské dotace vyplacené firmám ze svěřeneckých fondů Andreje Babiše. Audit EK totiž před Vánoci konstatoval, že premiér je ve střetu zájmů. Další audit vztažený na zemědělské dotace by měl být hotov v řádu týdnů, maximálně měsíců. Státní zemědělský investiční fond přitom proplácí koncernu Agrofert pozastavené dotace. Jak to vysvětluje předseda dozorčí rady fondu Pavel Kováčik z KSČM?

„Zemědělský investiční fond se chová s péčí řádného hospodáře, ani nijak nemůže, než aby se choval podle zákona,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s tím, že fond není žádná skupina lidí, která se sešla ad hoc, aby vyplácela komukoliv nějaké dotace.

Čtěte také

„Není to o tom, jestli někdo má podle nějaké předběžné zprávy dojem, že nesmí, tak rozhodne, že vyplácet nebude. V případě, že jsou naplněny podmínky zákona, tak vyplácet musí,“ zdůrazňuje.

Může se ale také podle něj stát po rozkladových procesech, že situace je jinak a že střet zájmů není. A pokud fond nevyplatí, tak se dostane do situace, kdy bude žalován pro nečinnost.

„Zemědělský investiční fond je platební agentura, která prostředky posouvá zemědělcům, a my kontrolujeme, zda je to podle zákona,“ přibližuje úlohou dozorčí radu fondu, která podle něj nekontroluje zemědělské dotace jako takové.

Moderátorka Marie Bastlová se v té souvislosti ptá, proč se zemědělský investiční fond nerozhodne počkat na finální rozhodnutí evropských orgánů.

„Až se stane, že bude doopravdy problém, že by se mělo vracet, pak vyzve vrátit. Ale až teprve poté, co dojde závěrečné, konečné, neodvratné rozhodnutí, že je tomu skutečně tak, jak se říká. Teď jsme v pozici dohadů, spekulací, mnoha různých nepodložených zpráv,“ říká.

autoři: Marie Bastlová , prh

Související