Evropská komise postupuje ohledně kauzy Babiš velmi pomalu, říká europoslankyně Vrecionová

Na plénu Evropského parlamentu se diskutovalo nad otázkou, jak zabránit zneužívání peněz z evropských fondů. Europoslanci v té souvislosti mluvili o kauze českého premiéra Andreje Babiše. To podle europoslankyně z ODS Veroniky Vrecionové oslabuje jeho vyjednávací pozici.

„Toto téma se neodehrávalo pouze na plénu, ale samozřejmě i po chodbách, při neformálních rozhovorech se nás na to neustále všichni ptají. Myslím si, že to velmi poškozuje celou Českou republiku,“ zdůrazňuje Vrecionová.

Čtěte také

Zahraniční europoslanci věnují kauze Andreje Babiše velkou pozornost, a v lednu by mělo být téma znova zařazeno na program Evropského parlamentu.

„Chystá se výjezd komise kontrolního výboru do České republiky, neustále to rezonuje i v neformálních rozhovorech. Česká republika je bohužel velmi nedůvěryhodná,“ říká.

Evropská komise by v tuto chvíli také měla říci, kde nastala chyba, aby příště Česká republika nebyla vystavovaná nepříjemnostem, kdy hrozí, že bude vracet peníze. „To jsme opakovali na plénu, zatím jsme nedostali odpověď… A to je to, co nám vadí, čemu se budeme věnovat, aby se všechny tyto procesy zrychlily,“ ubezpečuje.

Základní problém je také podle ní v tom, že premiér Babiš podle české i evropské legislativy nemá právo na to, když on je ten, kdo rozhoduje o přerozdělování dotací přes své ministry, aby na tyto veřejné peníze sahal.

Na druhé straně Evropská komise postupuje podle Vrecionové velmi pomalu – podle auditu čerpá Babiš dotace od roku 2017 neoprávněně, ale až nyní po dvou letech přichází audit o tom, že Česká republika nebude moci prostředky dál čerpat. „Tím jsme všichni poškozeni,“ argumentuje.

Spustit audio

Související