Evropská komise postupuje ohledně kauzy Babiš velmi pomalu, říká europoslankyně Vrecionová

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Andrej Babiš

Na plénu Evropského parlamentu se diskutovalo nad otázkou, jak zabránit zneužívání peněz z evropských fondů. Europoslanci v té souvislosti mluvili o kauze českého premiéra Andreje Babiše. To podle europoslankyně z ODS Veroniky Vrecionové oslabuje jeho vyjednávací pozici.

„Toto téma se neodehrávalo pouze na plénu, ale samozřejmě i po chodbách, při neformálních rozhovorech se nás na to neustále všichni ptají. Myslím si, že to velmi poškozuje celou Českou republiku,“ zdůrazňuje Vrecionová.

Zahraniční europoslanci věnují kauze Andreje Babiše velkou pozornost, a v lednu by mělo být téma znova zařazeno na program Evropského parlamentu.

„Chystá se výjezd komise kontrolního výboru do České republiky, neustále to rezonuje i v neformálních rozhovorech. Česká republika je bohužel velmi nedůvěryhodná,“ říká.

Evropská komise by v tuto chvíli také měla říci, kde nastala chyba, aby příště Česká republika nebyla vystavovaná nepříjemnostem, kdy hrozí, že bude vracet peníze. „To jsme opakovali na plénu, zatím jsme nedostali odpověď… A to je to, co nám vadí, čemu se budeme věnovat, aby se všechny tyto procesy zrychlily,“ ubezpečuje.

Základní problém je také podle ní v tom, že premiér Babiš podle české i evropské legislativy nemá právo na to, když on je ten, kdo rozhoduje o přerozdělování dotací přes své ministry, aby na tyto veřejné peníze sahal.

Na druhé straně Evropská komise postupuje podle Vrecionové velmi pomalu – podle auditu čerpá Babiš dotace od roku 2017 neoprávněně, ale až nyní po dvou letech přichází audit o tom, že Česká republika nebude moci prostředky dál čerpat. „Tím jsme všichni poškozeni,“ argumentuje.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související