Železná opona konečně padla! V listopadu 1989 zatím jen na hranici s Rakouskem
Dlouhé roky bylo Československo od svých západních sousedů odděleno důkladným pohraničním systémem, aby obyvatelé nemohli ze země utíkat. 30. listopadu 1989 začala železná opona padat. Zatímco Maďarsko už dráty na hranicích odstraňovalo několik měsíců, komunistická vláda v Praze o tom teprve rozhodovala.
Federální vláda schválila odstranění bariér na jižní hranici Československa, tedy s Rakouskem a ne se Spolkovou republikou Německo. Vláda po projednání uložila ministrovi vnitra, aby neprodleně byly zahájeny práce na odstraňování těchto zařízení na státní hranici s Rakouskem.
Ženijně technická zařízení byl ve skutečnosti propracovaný systém fyzických zábran na hranicích, strážních věží, několika drátěných plotů a hraničního pásma, které zasahovalo několik kilometrů do vnitrozemí.
Na Západě se už dávno vžil nejen pro tuto část hranice se socialistickým blokem název železná opona. Jak měla vypadat její likvidace? „Půjde o místa, kde to vyžaduje zájem rozšiřování turistického ruchu a styku pohraničních oblastí. Při zachování potřeb obrany našeho státu,“ uvedl tehdy mluvčí vlády Marcel Jansen.
Samotné odstraňování hraničních bariér mělo začít ve druhé polovině prosince. Záviselo to však podle vlády také na vývoji mezinárodní situace.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Našimi operacemi ukazujeme Rusům a Číňanům, že nejsme ořezávátka, říká ředitel vojenské tajné služby
-
Obec prodala mimořádně levně parcely, získaly je děti zastupitelů. ‚Děláme to pro lidi,‘ říká místostarosta
-
‚Taky by za to někdo mohl být trestně stíhaný.‘ Podivná role ministerstva financí v bitcoinové aféře
-
‚Antizápadník‘ Fico vede Slovensko do čím dál větší izolace. Otevřeně už zmiňuje i odchod z EU a NATO