Železná opona konečně padla! V listopadu 1989 zatím jen na hranici s Rakouskem

Dlouhé roky bylo Československo od svých západních sousedů odděleno důkladným pohraničním systémem, aby obyvatelé nemohli ze země utíkat. 30. listopadu 1989 začala železná opona padat. Zatímco Maďarsko už dráty na hranicích odstraňovalo několik měsíců, komunistická vláda v Praze o tom teprve rozhodovala.

Federální vláda schválila odstranění bariér na jižní hranici Československa, tedy s Rakouskem a ne se Spolkovou republikou Německo. Vláda po projednání uložila ministrovi vnitra, aby neprodleně byly zahájeny práce na odstraňování těchto zařízení na státní hranici s Rakouskem.

Ženijně technická zařízení byl ve skutečnosti propracovaný systém fyzických zábran na hranicích, strážních věží, několika drátěných plotů a hraničního pásma, které zasahovalo několik kilometrů do vnitrozemí.

Na Západě se už dávno vžil nejen pro tuto část hranice se socialistickým blokem název železná opona. Jak měla vypadat její likvidace? „Půjde o místa, kde to vyžaduje zájem rozšiřování turistického ruchu a styku pohraničních oblastí. Při zachování potřeb obrany našeho státu,“ uvedl tehdy mluvčí vlády Marcel Jansen.

Samotné odstraňování hraničních bariér mělo začít ve druhé polovině prosince. Záviselo to však podle vlády také na vývoji mezinárodní situace.

autor: vob
Spustit audio