Zdravý pohyb léčí. A chůze je nejpřirozenější pohyb, zdůrazňuje fyzioterapeut Petr Zahradník
Petr Zahradník je fyzioterapeut, student profesora Koláře a také spolumajitel kliniky, která se specializuje na ambulantní fyzioterapii dětí, dospělých a aktivních lidí nebo sportovců. „Zdravý pohyb léčí. A chůze je jedním z nejpřirozenějších pohybů,“ říká v rozhovoru s Vladimírem Krocem.
Chystáte se do posilovny? Nejprve se naučte správně dýchat, jinak si ublížíte, radí fyzioterapeut
Vnímáte své tělo? Možná byste měli začít. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou doporučuje fyzioterapeut Vítězslav Hradil – primář Centra pohybové medicíny profesora Pavla Koláře a také muž, který už po chvíli, kterou s vámi stráví, odhalí vaše dlouhodobé pohybové stereotypy.
Petr Zahradník se ke svému oboru dostal přes vlastní zranění. Hrál fotbal a zranění zad a třísla ho dovedlo na fyzioterapii – tam začala jeho touha dopátrat se po příčině, co se s jeho tělem děje a jak si pomoci.
Zahradník se specializuje mimo jiné také na miminka. V práci s dětmi ho inspirovala Vojtova metoda vyvinutá českým lékařem Vojtou k diagnostice a terapii malých miminek: „Je fascinující, jakým způsobem reagují na energii okolo... To miminko mi povídá tím, jak drží hlavičku, a jestli je v klidu zas o tom, v jaké energii žije.“
Vše souvisí se vším
Jeden z nejčastějších problémů, se kterým za Petrem Zahradníkem pacienti chodí, jsou problémy s bolestí zad. „Páteř, když se neumí napřímit a je ztuhlá, tak nás může bolet rameno, loket nebo třeba koleno. Takže ta souvislost s funkcí a držení páteře je velmi důležitá.“
Pohyb je pro lidské tělo podstatný – tělo je sestrojeno proto, aby se pohybovalo. Jako fyzioterapeut se Petr Zahradník zabývá právě pohybem: „Jsem zastánce toho, že zdravý pohyb léčí. Navíc chůze je jeden z nejpřirozenějších pohybů, které naše tělo umožňuje. Každý pohyb člověka hladí na duši a dělá mu dobře.“
Fyzioterapeut souhlasí s tím, že na lidském těle všechno souvisí se vším – například s ramenem může souviset stav hrudní páteře a s tím také dýchání. A to, v jaké kondici je naše mysl. Optimisté podle něj mají tendence se lépe uzdravit: „Optimistické nastavení mysli, které je takové uvolněné, se může propisovat do těla.“
Když člověka něco bolí, důležitou roli hraje i psychika a rozpoložení mysli. „Je to spíš o rozkrývání principů, které fungují v těle. Že nějaký sval spolupracuje s jiným, jakým způsobem dýchání určuje svalové napětí… Každý jsme zodpovědní za své myšlenky. A jakým způsobem s nimi naložíme, tak také dýcháme. A tak se pak dokážeme uvolnit v tom těle.“
Jak předcházet bolení zad? A jak důležité je správně dýchat? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.