I v zimě můžete hydratovat. Ale jinými prostředky než v létě, doporučuje vývojářka kosmetiky

5. leden 2025

„Zázraky na počkání už kosmetika umí,“ tvrdí vývojářka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky Lenka Průšová. Tak například když máte obarvené vlasy, přijdete se šedivými odrosty, za tři hodiny můžete odejít se super účesem. Ale pokud chcete transformovat kůži, je to živý orgán a je potřeba počítat s delším časovým úsekem. „Už to jde udělat během měsíce,“ říká vývojářka, pro kterou je kyselina hyaluronová aktivní látka století. Proč? A kde se tato kyselina vzala?  

Čtěte také

Když začínáte přemýšlet o novém produktu, čím začínáte? Nakolik v tom pomáhá i zrcadlo, když se do něj ráno člověk podívá?

Pro svou značku mám tendence dělat vše podle sebe a musela jsem se to odnaučit. Dřív jsem dělala pomalu všechno jenom na atletickou pleť, protože jsem trpěla na akné, teď jsem se prostárla k tomu, že akné tolik nemám. Ale tohle musí vývojářka odbourat, protože máte tendenci to dělat podle sebe, zejména takové věci jako šampóny nebo kondicionéry na vlasy. Každý máme jinou strukturu vlasů.

A já jsem furt jela jeden typ, který byl na moje vlnité extra suché vlasy. Byla jsem s tím strašně spokojená, a pak jsem dostala zpětnou vazbu od dalších lidí – hele, takhle ne. Takže to musíte opravdu odbourat.

Akné ale můžeme mít v každém věku?

Ano, akorát příčina je trošku jiná. Ale v každém věku to jde řešit.

Vyvinula jste kolem 500 produktů a říkáte, že krém není jen o aktivní látce, že krém je jako celek. Co to přesně znamená, když to třeba vztáhneme k akné? 

Často to influenceři a influencerky na Instagramu nechtějí slyšet, nejsou schopni posoudit kvalitu produktu podle toho, jestli tam je, nebo není nějaká konkrétní látka. Řeknou – máte akné, retinol vám bude zabírat nejen na vrásky, ale i na akné, kupte si to. Ale já na to vždycky řeknu, když jste laik a je tady retinol, tak jak posoudit bázi, ve které krém je? Když tam bude Isoamyl Lauerát, nebo Isopropil Myrystate, tak co je pro pleť vhodnější? Kdo není odborník, tak to neví a nemá šanci to vědět.

Velkou část toho, jak vypadáte, můžete ovlivnit

Když jdeme koupit nějaký přípravek, co máme na obalu hledat?

Měli bychom spíše než aktivní, konkrétní látku číst popis – pro suchou, mastnou pleť, pro kategorii s těmi a těmi projevy. Nemám třeba ráda, když se dává věková kategorie. Ano, je třeba pravda, že ženy 50+ mají pleť sušší, protože více ztrácejí vodu. Ale jsou ženy, které mají pleť v padesáti mastnou. Tak vždycky říkám – definujte typ pleti a podle toho přípravky vybírejte, podle popisů, jak se mají aplikovat, na jaký druh pokožky jsou vhodné, a to je to vodítko.

Jak je to teď v zimě? Jaké krémy bychom si měli dávat na pleť, a nemyslím jenom ženy, ale děti, muži? Krémy, které hydratují – mají tady své místo, nebo ne? 

V zimě je péče specifická, říká se třeba, že v zimě se nemá pokožka hydratovat. Ale není to úplně pravda. Konkrétně třeba kyselina hyaluronová je skvělá, ale v zimě do mrazu přes den bych ji nedala. Dávala bych ji třeba do nočního krému. Ale jsou jiné hydratační krémy, které fungují na jiném principu hydratace, jsou tam třeba ceramidy, které zabraňují odpadu vody z pokožky.

A když budete v zimě používat krém bohatý na ceramidy nebo nějaký bariérový krém, který zamezuje odpadu vody z vaší kůže, prospěje vám to, udělá kůži klidnější, nezarudlou. Přípravy v zimě jsou specifické a určitě nesouhlasím s tím, že by se v zimě nemělo hydratovat. Hydratovat, ale s jinými přípravky než v létě.

Když někdo řekne, že má mastnou pokožku a v zimě nepotřebuje žádnou péči, je to v pořádku?

Čtěte také

Pokud máte mastnou pokožku, znamená to, že produkujete hodně mazu a vůbec to nesouvisí s hydratací. Můžete mít vysoce dehydratovanou pokožku, která produkuje pouze hodně mazu a možná to může být kvůli tomu, že maz produkuje bariéru, aby se vám zbylá voda neodpařila. Možná je to obranná reakce těla. Možná, že kdyby lidé s mastnou pokožkou použili nějaký hydratační přípravek, tak by tu mastnou kůži neměli.

Jakou roli v tom, jak stárne naše kůže, hraje genetika?

Určitě máme nějaké genetické predispozice, se kterými nějakým způsobem musíme pracovat, ale zároveň říkám, že velkou část toho, jak vypadáte, můžete ovlivnit. Pokud se budete starat o své vlasy, chrup, pleť, budete vypadat prokazatelně lépe, než když nebudete dělat vůbec nic. Nejvíce křičí lidé, kteří se sebou nedělají vůbec nic a řeknou, že to mají geneticky.

Když někdo nepoužije deodorant a má mastné vlasy 14 dní, není to dané genetikou, to je prostě to, že se o sebe nestará. A často to jenom uživatelé, nebo neuživatelé kosmetiky neradi slyší.

Co všechno se za dvacet let v branži naučí člověk o lidské pleti? A jaké jsou novinky v kosmetice? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související