Zatmění Slunce na hvězdárnách nebo doma. „Chraňte si oči filtrem,“ upozorňuje odborník
V úterý 25.10. dojde k zatmění Slunce. Zakrytí Slunce Měsícem bude k vidění v 11:11 na Karlovarsku, během tří minut pak ve zbytku republiky. „Alespoň na malou chvíli se Slunce ukáže na většině území. Trochu horší to bude na západě Čech nebo v severovýchodních Čechách,“ popisuje meteorolog Jan Šrámek. „Pokud se chcete na Slunce podívat, chraňte si oči filtrem,“ upozorňuje odborník.
Netypicky dopolední otevření kopule odstartuje ve hvězdárnách výjimečné pozorování Slunce. „Na hvězdárně můžete tohle zatmění bezpečně pozorovat přes pořádný dalekohled. Pokud se chcete jen podívat, stačí vám na to vhodný tmavý filtr,“ upozorňuje popularizátor astronomie z liberecké IQlandie Martin Gembec. Kdo se chce dívat přímo do Slunce, musí si chránit oči. Například starou počítačovou disketou.
Zakrytá třetina
„Třetina slunečního kotouče bude zakryta,“ popisuje Gembec. Za předpokladu, že Slunce bude dobře vidět. Podle meteorologa Jana Šrámka z Českého hydrometeorologického ústavu by to mohlo vyjít.
„Alespoň na malou chvíli se Slunce ukáže na většině území. Trochu horší to bude na západě Čech nebo v severovýchodních Čechách,“ říká Šrámek.
400× menší Měsíc
Princip zatmění Slunce je jednoduchý. Měsíc, který je čtyřistakrát menší a obíhá kolem Země, se dostane před Slunce, kolem kterého se točí naše planeta.
„Měsíc má skloněnou dráhu vůči rovině ekliptiky, ve které obíhá Země kolem Slunce, ale stačí to k tomu, aby Měsíc někdy při novu prošel nad Sluncem anebo pod Sluncem.“
Start v 11:11
Částečné zatmění začne v 11:11 na Karlovarsku. Během tří minut se přidá i zbytek republiky. Vrchol, který přijde po 12:15 ale podle meteorologa Šrámka zřejmě neuvidí všude.
Největší naděje na odkrytou oblohu je ve středních Čechách a na jihu Čech a taky na jihu Vysočiny.
Veškeré nebeské dění bude streamovat například trutnovská a brněnský hvězdárna.
Související
-
Mlhoviny, galaxie i kameny letící okolo Slunce. NASA představuje první snímky z Webbova teleskopu
Webbův vesmírný dalekohled pošle vědcům první sérii snímků mlhovin, galaxií a planet. Vědci by měli vidět vesmír v podrobnějším světle.
-
První test planetární obrany lidstva byl úspěšný. Zkušební mise DART bodovala i díky českým vědcům
Lidstvu se poprvé v dějinách podařilo změnit oběžnou dráhu planetárního tělesa, potvrzují data z mise sondy DART. Ta se koncem září strefila do asteroidu Dimorphos.
-
Nad povrch Marsu se už brzy vznese první dron. NASA jeho start o tři dny odložila
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír se chystá na další přelomovou událost – na start malé helikoptéry, kterou na Mars dovezl rover Perseverance.